Miqtė e Librit
Shkruar nga Administrator   
Donnerstag, 19 Januar 2012
 

“Miqtė e Librit”, libraria Islame, e para nė kryeqytet
Tiranė: “Miqtė e Librit” ėshtė libraria mė e re nė kryeqytet, pėrurimi i sė cilės u bė kėtė javė, si e para librari e cila mbledh tė gjitha botimet e shtėpive botuese islame nė Shqipėri, Kosovė, Maqedoni dhe mė gjerė.
Pėrveē librave islamė ajo pėrmban edhe libra tė tjerė nga fusha e letėrsisė, historisė, kulturės, artit, etj.


Pėr tė gjithė tė dashuruarit pas librit dhe leximit “Miqtė e Librit” vjen me mbi 1.000 tituj tė ndryshėm pėr tė gjitha grupmoshat, pėr fėmijė, tė rritur, etj. Tė gjithė autorėt klasikė botėrorė pėr fėmijė janė tė pozicionuara nė kėndin pėr lexuesit e vegjėl.
Pėrveē librave ėshtė hapur edhe kėndi i suvenireve, ku janė tė renditura suvenirė tė shumėllojshėm islamė, si dhe tradicionalė shqiptarė nė kuadėr edhe tė 100 vjetorit tė pavarėsisė sė Shqipėrisė. Gjithashtu aty gjenden panorama tė tė gjitha llojeve, me djegie nė dru, gdhendje si dhe 3D.

Por nuk mbarojnė kėtu tė veēantat e kėsaj librarie. “E veēanta e librarisė “Miqtė e Librit” ėshtė edhe kėndi i leximit, i ndėrtuar i tėri nė dru, pėr tė gjithė ata qė duan tė lexojnė, ku mund t’u ofrohet edhe ēaj dhe pije tė ndryshme freskuese”, tregon librari Ardit Haxhija.
Libraria “Miqtė e Librit” ėshtė hapur nga Komuniteti Mysliman i Shqipėrisė, mė njė projekt tė hartuar nga Drejtoria e Kulturės dhe Drejtoria e Medias nė KMSH.
Kryetari i Komunitetit Mysliman Haxhi Selim Muēa, preu  edhe shiritin e pėrurimit nė praninė e dhjetėra intelektualėve, letrarėve, artistėve dhe lexuesve tė thjeshtė.

Nė ceremoninė e pėrurimit, kryetari Haxhi Selim Muēa, falėnderoi dhe pėrgėzoi tė gjithė ata tė cilėt organizuan hapjen e kėsaj librarie dhe veēanėrisht ideatorėt, drejtorin e kulturės z. Genti Kruja si dhe drejtorin e medias z. Agron Hoxha.
I pranishėm nė ceremoninė e pėrurimit ishte edhe kryetari i Komitetit Shtetėror pėr Kultet z. Rasim Hasanaj, pėrfaqėsues nga Kultet z. Nexhat Gjuzi, profesori dhe muzikanti i njohur z. Pėllumb Vorbsi, zyrtarė tė tjerė tė KMSH-sė, myftinj, si dhe qytetarė dhe dashamirės tė librit.

Nė kuadėr tė hapjes sė kėsaj librarie u shpėrndanė edhe gazeta dhe revista “Drita Islame” falas.
Drejtori i Kulturės Genti Kruja nė njė intervistė ekskluzive pėr gazetėn “Drita Islame” tregon edhe pėr synimet nė tė ardhmen, “Kjo ėshtė libraria e parė e Komunitetit Mysliman, e cila vjen si rezultat e punės disa mujore tė kolegėve, nė bashkėpunim me shtėpi botuese nga tė gjitha trevat shqipfolėse. Kjo librari dhe qendėr e librit islam nė shqip, do tė shėrbejė si pikė referimi zyrtare e KMSH-sė pėr tė gjitha botimet islame nė shqip dhe mė vonė do tė pasurohet edhe me libra nė gjuhė tė huaj pėr Islamin, tė cilėt do tė shėrbejnė, jo vetėm pėr studiuesit dhe lexuesit vendas, por edhe pėr tė huaj.
KMSH me kėtė librari-qendėr libri synon qė tė nxisė hapjen edhe tė degėve tė veta nė myftinitė e mėdha tė vendit, njė nevojė kjo tepėr e madhe pėr besimtarėt e shumtė nė rrethet e ndryshme tė Shqipėrisė.”
Nė pėrfundim drejtori i Kulturės i bėri thirrje pėr bashkėpunim me librarinė, tė gjithė botuesve shqiptarė.

Azhornuar sė fundi ( Donnerstag, 19 Januar 2012 )