Mirė se ėrdhėt nė Xhaminė e Wels-it "Mesxhid-El-Resul"
Edukimi nė Islam - Tribune 16.03.2013
Shkruar nga Administrator   
Sonntag, 03 März 2013
Azhornuar sė fundi ( Mittwoch, 06 März 2013 )
Lexoni pėrmbajtjen...
 
PĖRSE E NDEROJMĖ DHE I BINDEMI PROFETIT (S)
Shkruar nga Administrator   
Dienstag, 29 Januar 2013

Mr. Muhidin Ahmeti

Ndjej kėnaqėsi  tė veēantė qė sot jam prezent nė kėtė manifestim qė  organizohet me rastin e kremtimit tė ditėlindjes  sė  njeriut dhe personalitetit mė tė madh qė ka njohur ndonjė herė historia botėrore, jo vetėm njeriut por, mbi tė gjithė profetit, tė dėrguarit dhe tė zgjedhurit  tė Zotit Muhamed ibn  Adullaut .

Azhornuar sė fundi ( Dienstag, 29 Januar 2013 )
Lexoni pėrmbajtjen...
 
ARMIKU I VĖRTETĖ I ISLAMIT DHE MUSLIMANĖVE ĖSHTĖ INJORANCA – PADITURIA
Shkruar nga Administrator   
Donnerstag, 17 Januar 2013
Mr. Muhidin Ahmeti

“Kush dėshiron madhėshti (krenari e fuqi), e tėrė
madhėshtia ėshtė tek All-lahu. Te Ai shkojnė
fjalėt e mira dhe veprat e mira i pranon. “  (Fatir, 10)

„Nė kushtet e sotme tė jetės, zotėron ky ligj absolut: Ajo racė qė nuk i vlerėson talentet e vet, ajo ėshtė e dėnuar nė shkatėrrim…Sot ne e ēojmė pėrpara jetėn tonė, por nesėr shkenca do tė shkojė edhe njė hap mė pėrpara, e pėr fatin e njerėzve analfabetė nuk do tė ketė mėshirė.“ (Alfred North Ėitehead)

Nė kohėt e vėshtira tė ditėve tona, nė kėto kohė, kur vala e materializmit vrastar ka pushtuar shpirtrat e dėshpėruar tė njerėzve, tek tė cilėt ėshtė zbehur dhe dobėsuar besimi nė Zotin dhe shpresa nė mėshirėn e All-llahut (xh. sh.), nė mėnyrė tė veēantė duhet kushtuar kujdes qė kjo epidemi e rrezikshme e materializmit dhe individualizmit  tė mos rrėnjoset nė shtresat e gjėra popullore.
Lexoni pėrmbajtjen...
 
VITI I RI, SHUNDI I VJETĖR, KIĒ DHE SNOBIZĖM
Shkruar nga Administrator   
Sonntag, 06 Januar 2013

Mr. Muhidin Ahmeti

 

Te shumica absolute e popujve tė vjetėr paganė, kremtimi dhe pritja e vitit tė Ri nuk ishte asgjė tjetėr veē se lavdėrim, madhėrim, simbol dhe shenjė e adhurimit tė ndonjė trupi qiellor, nė rastėt mė tė shpeshta tė Diellit. Kėshtu, nė Egjiptin e vjetėr, populli i tė cilit, sipas Herodotit, e kėtė e vėrtetėotn edhe Kur’ani, i shpikte emrat e hyjnive paganė, tė cilėt mė pas i pranuan Grekėt, e nėpėrmjet tyre edhe popujt  tjerė tė Evropės..

Ēdo egjiptas respektonte zotėt dhe hyjneshat Isid e Oziris. Tek ata Amon-Ra, zoti i Diellit ėshtė ai qė tė Grekėt ishte Zeusi. Herakli ėshtė njėri nga dymbėdhjetė zotėt egjiptian dhe Helenasit e moren nga Egjiptasit atė emėr pėr Herakliun e tyre. Dhe nė tė vėrtetė emrat e gati tė gjithė zotėve nė Heladė erdhėn nga Egjipti.

Azhornuar sė fundi ( Donnerstag, 17 Januar 2013 )
Lexoni pėrmbajtjen...
 
Qėndrimi i islamit ndaj festave dhe festimit nė pėrgjithėsi
Shkruar nga Administrator   
Sonntag, 06 Januar 2013
Sipas fjalėve tė dijetarit Atijje Sakari, festat (el-a’jad) lidhen pėr ngjarje tė rėndėsishme, tė cilat kthehen dhe pėrsėriten (jeudu) nė shoqėri, fshat dhe familje. Kremtimi i atyre festave ėshtė manifest i interesimit pėr ngjarjet qė kanė ndodhur nė ndonjė datė tė caktuar.  Rastet pėr shkak tė cilave festohet nganjėherė janė thjesht laike, e herė - herė  janė fetare ose marrin epitetin fetar. Islami nuk e ndalon kremtimin e festave tė kėsaj bote (festave profane) gjithnjė derisa qėllimi nė to ėshtė i mirė, e mėnyra e festimit ėshtė nė kufijtė e sheriatit. 
Lexoni pėrmbajtjen...
 
Takim me nxenesit dhe nxeneset e shkollave te mesme ne Wels te Austrise.
Shkruar nga Administrator   
Mittwoch, 19 Dezember 2012
BASHKĖSIA E SHQIPTARĖVE MUSLIMAN NĖ  WELSMe daten 16. 12. 2012 ne xhamine “Mesxhid el-Resul” ne Wels u organizua nje takim me nxenesit e shkollave te Mesme (Höhereschle: Hak, Gymansium, HBLW, HTL, HAS)

Aktiviteti filloi me nje pjese kur'anore kenduar nga A. Arifi, pastaj, fjalimi i imamit, nje ilahi, fjalim pershendetes nga kryetari i xhamise z. Sadullah Fetai dhe prezantimi i projektit te xhamise dhe qendres modrene islame
Azhornuar sė fundi ( Mittwoch, 19 Dezember 2012 )
Lexoni pėrmbajtjen...
 
FENOMENOLOGJIA E FESTAVE
Shkruar nga Administrator   
Mittwoch, 19 Dezember 2012
Nuk ekziston pothuajse as edhe njė bashkėsi e vetme njerėzore nė botė qė nuk ėshtė e lidhur pėr disa ideale tė larta, qėllime dhe aspirata. Nė rrugėn e realizimit tė atyre qėllimeve, ajo kalon nėpėr faza te ndryshme, disa prej tė cilave lėnė gjurmė tė thella nė qenien emocionale tė anėtarėve tė saj. Ato janė momente gėzimi dhe trishtimi, shpėtimi tė lumtur nga disa situata tė pakėndshme e tė vėshtira dhe pėsimesh tė mbizotėruara. Ato mund tė jenė suksese tė arritura pas krizave shpirtėrore, intelektuale dhe materiale vėshtirė tė kapėrcyeshme. Ēdo gjė ėshtė nė lidhje me data, vende dhe njerėz. Disa prej kėtyre festave, me kohen, bėhen universale dhe i pranojnė edhe gjeneratat dhe bashkėsitė tjera, larg nga vendi dhe koha e paraqitjes sė tyre. Ato janė festa qė pėrmbajnė nė vete njė substancė tė pėrgjithshme njerėzore dhe elemente  universale.
Azhornuar sė fundi ( Mittwoch, 19 Dezember 2012 )
Lexoni pėrmbajtjen...
 
<< Fillim < E mėrparshme 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tjetra > Fund >>

Rezultatet 8 - 14 nga 74
© 2008-2012 Xhamia - Mesxhid El Resul Wels | Xhamia-Wels.Com