Mirė se ėrdhėt nė Xhaminė e Wels-it "Mesxhid-El-Resul"
Vizita e Tadiqit nė Kosovė
Shkruar nga Administrator   
Montag, 23 Januar 2012


“Me lypė sy te qorri”
Fjalimi qė mbajti nė Deēan presidenti i Serbisė, Boris Tadiqi, me frymėzimin e fortė fetar dhe me mistifikimin e gjėrave qė janė shumė konkrete e shumė tė qarta, e pėrafron kėtė person me disa elementė tė biografisė dhe tė mitologjisė qė mbulon figurėn e Stefan Deēanskit. Pėr ata lexues qė nuk e dinė biografinė dhe mė tutje mitologjinė pėr Stefan Deēanskin, ajo prezentohet kėtu me pak fjalė:  Stefan Deēanskin babai i vet, Millutini, e ka verbuar dhe e ka dėbuar nga familja. Ai ka bredhur rrugėve, deri sa e ka gjetur pop Nikollaj, i cili e merr nė mbrojtje dhe “e aftėson” qė tė sheh me shpirtin e vet.


Lexoni pėrmbajtjen...
 
Miqtė e Librit
Shkruar nga Administrator   
Donnerstag, 19 Januar 2012
 

“Miqtė e Librit”, libraria Islame, e para nė kryeqytet
Tiranė: “Miqtė e Librit” ėshtė libraria mė e re nė kryeqytet, pėrurimi i sė cilės u bė kėtė javė, si e para librari e cila mbledh tė gjitha botimet e shtėpive botuese islame nė Shqipėri, Kosovė, Maqedoni dhe mė gjerė.
Pėrveē librave islamė ajo pėrmban edhe libra tė tjerė nga fusha e letėrsisė, historisė, kulturės, artit, etj.


Azhornuar sė fundi ( Donnerstag, 19 Januar 2012 )
Lexoni pėrmbajtjen...
 
DRITA E BESIMIT DHE E MEVLUDIT
Shkruar nga Administrator   
Mittwoch, 18 Januar 2012
Sa herė qė na vjen dhe na afrohet muaji Rebiu-l-Evvel, muaji nė tė cilin lindi krijesa mė e shkėlqyer nė botė, ne duhet tė gėzohemi pėr lindjen e tij sikurse gėzohemi pėr lindjen e Diellit pas errėsirės sė  madhe tė natės. T’i gėzohemi dritės me tė cilėn ai erdhi, dritė dhe pishtar qė nuk do tė shuhet deri sa tė ketė ditė dhe natė nė Dynja. Shkėlqimi i nurit tė tij  shndriti zemrat dhe shpirtrat e njerėzve edhe pas vdekjes sė tij do t’i shndrit derisa tė ketė jetė nė gjithėsi.
Tashmė ėshtė e njohur pėr tė gjithė, se asnjėherė mė parė sikur sot nuk ėshtė folur dhe shkruar mbi  Muhammedin (a. s.) dhe asnjėherė sikur sot nuk ėshtė ndjerė njė nevojė kaq e madhe qė tė kuptohet, tė ndjehet  dhe tė prezantohet personaliteti i Pejgamberit (s) dhe mesazhi i tij pėr njerėzimin.


Azhornuar sė fundi ( Samstag, 04 Februar 2012 )
Lexoni pėrmbajtjen...
 
Plaku dhe duhani
Shkruar nga Administrator   
Sonntag, 15 Januar 2012

Erdhen nė nje fshat ne Arabin e nxehet tregtarėt me duhan me synimin e vetem pėr tė shitur duhan popullit tė paarsimuar. Duke menduar se banorėt nuk kane njohuri rreth duhanit, shpresonin se do tė shesin me qmim te mire. Pyeten a ka ne fshat dikush qe ka pervoje me duhanin. Nje plak, duke u kollitur dhe duke u lekundur dhe i mbeshtetur ne bastun u afrua tregetarve. Tregetaret e luten te tregoj, ‘tė mirėn e duhanit’, plaku filloi.

 

‘Kush thithe duhan sigurisht nuk do te plaket, shtėpia e tij kur nuk do te plackitet, dhe se nuk do tė lėndoj as qeni me i terbuar.

 

Tregtarėt te kenaqur buzeqeshnin, tregimit te plakut, por pastaj plaku filloi te deshifroj fjalėt e vet:

 

‘Ėshtė e vėrtetė se njeriu qe thith duhan nuk do tė pėrjetojė pleqėri. Duhani qe ne rini fillon te gėrryej shendetin e tij shpejt dhe do tė shkatėrrojė atė. Hajdutė nuk do tė vjedhin atė, pėr shkak se nuk guxojne te hyn ne shtepi nga kollitja e tij. Nuk ka qen qe do tė kafshoj ate sepse ai ka bastunin ku te mbeshtetet. ”

Tregtarėt ulen koken dhe pa fjale u larguan nga fshati.

Azhornuar sė fundi ( Sonntag, 15 Januar 2012 )
Lexoni pėrmbajtjen...
 
Djaloshi i vogel
Shkruar nga Administrator   
Sonntag, 15 Januar 2012

Para shume vjeteve, gjate kohes se tabi’ineve (gjenerata e muslimaneve pas sahabeve), Bagdadi ishte nje qytet i madh islam. Ne fakt, ishte kryeqendra e Umetit Islam dhe per shkak se jetonin nje numer i madh dijetaresh, ishte qendra e diturise islame. Nje dite mbreti i Romes e dergon nje emisar ne Bagdad per t’i sfiduar muslimanet me tre pyetje. Kur emisari arriti ne qytet, e informoi kalifatin se kishte tre pyetje, me te cilat do i sfidonte muslimanet.

Kalifi mblodhi te gjithe dijetaret e qytetit dhe e vendosi emisarin e Romes te ngjitet ne nje podium te larte dhe tha:

“Kam ardhur me tre pyetje. Nese me pergjigjeni, atehere do ju le nje pasuri te madhe qe e kam sjelle nga mbreti i Romes. Pyetjet jane:

Azhornuar sė fundi ( Sonntag, 15 Januar 2012 )
Lexoni pėrmbajtjen...
 
Dy femije ne Luften e Uhudit
Shkruar nga Administrator   
Sonntag, 15 Januar 2012

Bismil-lahirr-rrahmanirr-rrahim, Es selamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu Vellezer dhe motra te nderuara, ne nje Ligjerate te mbajtur nga nje dijetare i Afrikes se Jugut, dijetari permendi nje hadith te cilin desha ta ndaje me ju. Ne te thuhet si vijon:

Ne luften e Uhudit, kur muslimanet tuboheshin per te shkuar ne lufte, erdhen dy femije (12 dhe 13 vjecare), njeri prej tyre quhej Rafi“ ibn Hatixh ndersa tjetri Samra ibn Xhundub dhe kerkuan nga i Derguari (SalAllahu Alejhi ve Selem) qe t“i lejoje te marrin pjese ne lufte, mirepo i Derguari i All-llahut (SalAllahu Alejhi ve Selem) u tha qe te kthehen dhe ata respektuan urdherin e te Derguarit (SalAllahu Alejhi ve Selem) dhe u kthyen. Babai i njerit prej atyre dy femijeve te kthyer erdhi tek i Derguari (SalAllahu Alejhi ve Selem dhe i tha:

Azhornuar sė fundi ( Sonntag, 15 Januar 2012 )
Lexoni pėrmbajtjen...
 
Xhamitė monumentale
Shkruar nga Administrator   
Sonntag, 15 Januar 2012

Xhamia e Gazi Mehmet Pashės (Bajrakli) nė PrizrenPrej monumenteve tė lashta dhe mahnitėse Osmane ėshtė edhe Xhamia e Gazi Mehmet Pashės. Kjo xhami jo vetėm nė Prizren, por edhe nė Kosovė e Ballkan njihet ndėr xhamitė mė tė bukura. Xhamia e Gazi Mehmed Pashait, e cila njihet edhe si xhamia e Bajraklisė numėrohet njėra prej mė tė mėdhave, kurse pėr shkak tė pozitės sė saj njihet edhe si njėra ndėr objektet mė me vlerė.[1]
Ndėrtues i kėsaj xhamie ka qenė Gazi Mehmet Pasha, i cili nė historinė Osmane njihet si komandant ushtarak. Ka marrė pjesė nė shumė luftėra, pas luftės sė Mohaēės nė vitin 1526, bėhet sanxhakbej i Smederevės dhe Pozhegės. Pas zgjerimit tė Perandorisė Osmane, matanė Savės dhe Danubit, Mehmet Pasha rimėkėmbės dhe beglerbej i Budapestit zgjeroi pushtetin edhe nė dymbėdhjetė sanxhaqe tė Hungarisė. Pėrveē se ka qenė i guximshėm ishte i njohur edhe pėr ngritjen e xhamive, medreseve, hamameve dhe objekteve tė tjera. Janė tė njohura edhe ndėrtimet e tij nė Prizren, ku ka ndėrtuar njė xhami, medresenė dhe hamamin.[2]

Azhornuar sė fundi ( Sonntag, 15 Januar 2012 )
Lexoni pėrmbajtjen...
 
<< Fillim < E mėrparshme 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tjetra > Fund >>

Rezultatet 57 - 63 nga 74
© 2008-2012 Xhamia - Mesxhid El Resul Wels | Xhamia-Wels.Com