Mirė se ėrdhėt nė Xhaminė e Wels-it "Mesxhid-El-Resul"
Manifestim pėr ditėlindjen e Profetit Muhammed a.s. 05. Shkurte 2012
Shkruar nga Administrator   
Mittwoch, 01 Februar 2012
Tė nderuar Vėllezer dhe Motra,

Xhamia "Bashkimi" ju informon se tė diellen me daten 05. Shkurte 2012 prej ores 13:00 nė Volkshaus Auwiesen ėshtė njė Manifestim pėr ditėlindjen e Profetit Muhammed a.s.
 

Jeni te mireseardhur!
Inshallah Allahu xh.sh. ju bekon me gjithė tė mirat
Azhornuar sė fundi ( Mittwoch, 01 Februar 2012 )
Lexoni pėrmbajtjen...
 
Tė drejtat e gruas nė Islam
Shkruar nga Administrator   
Montag, 30 Januar 2012

Njė historik i shkurtėr rreth tė drejtave tė gruas nė histori

Gjatė historisė, tė drejtat e gruas ishin tė mohuara nė thelb. Para islamit, gratė trajtoheshin si skllave, pa asnjė tė drejtė morale e materiale. Mirėqenia e tyre personale konsiderohej e parėndėsishme. Gjatė luftėrave qė zhvilloheshin, gratė trajtoheshin si pjesė e ēmimit. Ato nuk konsideroheshin palė nė njė kontratė martese. Sa pėr tė drejtėn e trashėgimisė, as qė diskutohej.

Lexoni pėrmbajtjen...
 
Anjshtajn: Allahu ėshtė i madh
Shkruar nga Administrator   
Montag, 30 Januar 2012

Filozofi i njohur gjerman Karl Jaspers, citon deklarata dhe mendime ekskluzive tė Albert Einsten-it pėr jetėn e njeriut dhe Islamin.
”Nė shekullin e 19-tė ėshtė provuar se ēdo gjallesė nė natyrė rrjedh vetėm nga e gjalla.
Bindjet mbi fazėn kalimtare tė materies dhe kalimin e saj nga pajetėsia nė tė gjallė, qė deri vonė pranohej pa dilemė, doli se ishte njė zhgėnjim.


Azhornuar sė fundi ( Montag, 30 Januar 2012 )
Lexoni pėrmbajtjen...
 
Mahnitet nga Stambolli
Shkruar nga Administrator   
Samstag, 28 Januar 2012

Mahnitet nga Stambolli, mendon kthimin nė mysliman

 
Aktori i njohur Liam Neeson mund tė heqė dorė nga katolicizmi dhe tė bėhet mysliman. Kėshtu bėn tė ditur gazeta e njohur britanike “The Sun”.
Aktori 59-vjecar, i lindur nė Irlandėn e Veriut, ka thėnė se lutja islame i ka hyrė nė shpirt gjatė xhirimeve tė njė filmi tė ri nė Stamboll.

Lexoni pėrmbajtjen...
 
Arkitektura Islame e hershme
Shkruar nga Administrator   
Dienstag, 24 Januar 2012


Sasanėt tė cilėt sunduan pėr katėr shekuj nė Żran dhe Żrak kanė lanė shumė monumente kulturore. Ata trashėguan nga Asurėt dhe Keldanėt mėnyrėn e tė ndėrtuarit duke pėrdorur gėlqere, tulla, qemer, kube etj. ku luajti rol tė rėndėsishėm nė formimin mė tė plotė tė arkitekturės islame. Sasanėt, pėr zbukurimin e monumenteve pėrdornin bimė tė stilizuara, figura kafshėsh, pemė jete, boēe pishe, figura njerėzish, kuēedrash etj tė cilat kanė vazhduar edhe mė tej nė arkitekturėn islame.

Azhornuar sė fundi ( Dienstag, 24 Januar 2012 )
Lexoni pėrmbajtjen...
 
Kush ėshtė Dexhxhalli (Anti-Krishti)
Shkruar nga Administrator   
Montag, 23 Januar 2012Shėnim
: Pejgamberi i All-llahut (s.a.v.s.) na ka nxitur qė vazhdimisht ta recitojmė (kėndojmė) Suren El-Kehf, e cila pa kurrfarė dyshimi do tė na mbrojė nga tė kėqijat e Dexhxhallit.

Imran ibn Husein (r.a.) rrėfen se e ka dėgjuar tė Dėrguarin e All-llahut (s.a.v.s.) duke thėnė: “Qė nga krijimi i Ademit (a.s.) gjer nė Ditėn e Kijametit nuk ka fitneh (e keqe, test) mė tė madhe se ajo e Dexhxhallit.”

Azhornuar sė fundi ( Montag, 23 Januar 2012 )
Lexoni pėrmbajtjen...
 
Lexo ne librin e jetes
Shkruar nga Administrator   
Montag, 23 Januar 2012

Nėse mendimi pėr Tė Vėrtetėn tė erdhi nga brendia e qenies sate,
Pėrse e kėrkon Tė Vėrtetėn jashtė vetvetes?

Ti mund tė thuash se edhe dhembja shfaqet brenda qenies
por ilaēet pėr t’u shėruar i gjejmė jashtė saj
Atėherė, mė thuaj, mendja me tė cilėn ke mbėrritur te ilaēi 
ėshtė jashtė apo brenda teje?
Lexoni pėrmbajtjen...
 
<< Fillim < E mėrparshme 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tjetra > Fund >>

Rezultatet 50 - 56 nga 74
© 2008-2012 Xhamia - Mesxhid El Resul Wels | Xhamia-Wels.Com