Mirė se ėrdhėt nė Xhaminė e Wels-it "Mesxhid-El-Resul"
Urime 17 Shkurti
Shkruar nga Administrator   
Freitag, 17 Februar 2012Urime 17 Shkurti-4 vjetori i Pavarėsisė sė Kosovės!!
Me respekt kujtojmė tė kaluarėn
Dhe pėr jetė, nuk e harrojmė tė shkuarėn.
Kaluam sfida dhe momente tė vėshtira,
Por me durim kemi bėrė ēudira
.Sot jemi tė lirė dhe tė pavarur
,Nga dhembja te gėzimi kemi ardhur.
Tash kemi shtetin, tė cilin e gėzojmė,
Ta duam dhe mbajmė, tė gjithė premtojmė.
Falėnderues pėr tė gjithė ata qė ndihmuan,
Qė kėtė pėrhershmėri gėzimi pėr ne realizuan
Lusim Zotin, pėr bekimet e Tij, pambarim
Qė kėtė shtetin tonė ta ruaj dhe pėrgėzojė me pėrparim.
Kujto tė kaluarėn dhe gėzo tė tashmen
,Puno tė tashmen dhe syno tė ardhmen
Festo me gėzim dhe krenari,
4 vjetorin e shtetit mė tė ri.

Azhornuar sė fundi ( Freitag, 17 Februar 2012 )
Lexoni pėrmbajtjen...
 
KREMTIMI I DITĖS SĖ PAVARĖSISĖ SĖ KOSOVĖS
Shkruar nga Administrator   
Freitag, 17 Februar 2012

Ēdo  popull nė historinė e vet ka momente tė kthesave tė mėdha, kur vendoset  pėr fatin se do tė hyjė apo nuk do tė hyjė ai popull nė histori, me fjalė tjera, kur vendoset se do tė jetojė ai popull me dinjitet e krenari apo do tė jetė i detyruar tė eliminohet nga skena e jetės dhe historisė. Me 17 shkurt 2008, Kosova hyri nė histori dhe me meritė, krenari e dinjitet.
Kėto ditė anembanė Kosovės po pėrjetohen momentet e shpalljes sė Pavarėsisė.

Azhornuar sė fundi ( Freitag, 17 Februar 2012 )
Lexoni pėrmbajtjen...
 
Dashuria amėsore na bėn mė tė zgjuar
Shkruar nga Administrator   
Sonntag, 12 Februar 2012


Sipas njė studimi amerikan, fėmijėt qė rriten me kujdesin e veēantė tė nėnės e kanė mė tė zhvilluar zonėn e trurit qė lidhet me administrimin dhe mėsimin, kujtesėn dhe stresin

“Hipokampusi ėshtė 10% mė i zhvilluar”

Njė studim i “Washington University School of Medicine” ka treguar se fėmijėt parashkollorė qė marrin shumė dashuri nga nėna e kanė tė zhvilluar 10% mė shumė hipokampusin, njė zonė mjaft e rėndėsishme e trurit qė lidhet me mėsimin dhe administrimin, kujtesėn dhe stresin. Pra, me fjalė tė tjera fėmijėt e moshės 4-5-vjeēare qė kalojnė shumė kohė me mamatė dhe kėto tė fundit i ledhatojnė e u falin shumė dashuri, i ndihmojnė tė vegjlit e tyre, sidomos nė planin psikofizik.

Lexoni pėrmbajtjen...
 
Kosova ka 1.8 milionė banorė, prej tyre 96% myslimanė
Shkruar nga Administrator   
Sonntag, 12 Februar 2012


Nė Kosovė jetojnė 1.8 milion banorė. Nga ta, 96 pėr qind janė myslimanė, 2.2 pėr qind katolikė dhe 1.5 pėr qind ortodoksė. Kėto janė tė dhėnat preliminare tė dala nga regjistrimi i fundit i popullsisė, tė cilat i ka siguruar Gazeta “Express”.

Rreth 93 pėr qind e banorėve janė shqiptarė, 1.5 pėr qind janė serbė - pa pėrfshirė Veriun, boshnjakė 1.6, turq 1.1...

Azhornuar sė fundi ( Sonntag, 12 Februar 2012 )
Lexoni pėrmbajtjen...
 
Kodi i mijėvjeēarit
Shkruar nga Administrator   
Sonntag, 12 Februar 2012


 Shkruan:  Edin Tule
Ēdo kapitull nė Kur’an ka personazhet  e tij kryesor, temėn kryesore, ndjenjat dominuese, tingullin specifik dhe porosinė relevante. Duke udhėtuar nėpėr 114 kapitujt e kėtij libri, njeriu kalon nėpėr 114 dhomat e pallatit tė mahnitshėm nė tė cilat gjendet njė thesar i paēmueshėm nė formė tė ushqimit intelektual, ngushėllimit emocional, korrigjuesit moral, kėshillave praktike, idesė udhėheqėse, burimit tė motivimit, etj.Lexoni pėrmbajtjen...
 
BIK-u pajtohet me lokacionin pėr Xhami
Shkruar nga Administrator   
Sonntag, 12 Februar 2012


 

Bashkėsia Islame e Kosovės ka mirėpritur vendimin e Komunės sė Prishtinės pėr ndarjen e lokacionit pėr ndėrtimin e xhamisė sė re .

Zyrtar tė kėsaj Bashkėsie i kanė thėnė portalit Dukagjini se pajtohen me lokacionin e ndarė.
“Natyrisht se Bashkėsia Islame e Kosovės pajtohet me vendimin e Kuvendit Komunal tė Prishtinės. Do tė falėnderoja kryetarin Isa Mustafa dhe bordin e drejtorėve pėr hapin qė e kanė ndėrmarr sot. Ne si Bashkėsi Islame nuk kemi asnjė informacion zyrtar pos atyre informatave qė po qarkullojnė nė media” i ka thėnė Resul Rexhepi, Sekretari i Kryesisė sė BIK-ut portalit Dukagjini.

Sot Kėshilli i Drejtorėve i Komunės sė Prishtinės ka miratuar vendimin pėr caktimin e lokacionit pėr ndėrtimin e objektit tė xhamisė nė Prishtinė. Lokacioni pėr ndėrtimin e xhamisė pėrfshin pjesėt e ngastrave kadastrale me njė sipėrfaqe prej 8100 m2. Vendi i quajtur “Blloku III i Ndėrtesave”, apo siē njihet ndryshe si Parkingu i PTK, nė Ulpianė. 
Azhornuar sė fundi ( Sonntag, 12 Februar 2012 )
Lexoni pėrmbajtjen...
 
Mevludi dhe nocioni i bid’atit (risisė)
Shkruar nga Administrator   
Samstag, 04 Februar 2012
Ē’ėshtė bidati/risia
Kuptimi gjuhėsor (filologjik) i fjalės bid’at na tregon pėr ēdo formė tė risisė ose pėr ēdo gjė qė ėshtė e re dhe interesante. Kuptimi i saj nė sheriat ka tė bėj me instalimin e ēfarėdo risie nė fe, pavarėsisht ėshtė pozitive apo negative. Kur ėshtė fjala pėr qėndrimin e ulema-sė sė sheriatit ndaj bid’atit, kėtu ekzistojnė mendime tė ndara, mbi bazėn e tė cilave janė profilizuar dy qėndrime plotėsisht tė ndryshme. Grupi i parė i ulemasė sė sheriatit janė ata tė cilėt ēdo lloj tė bid’atit (qoftė pozitiv apo negativ) e konsiderojnė, nė mėnyrė tė pėrgjithshme, negativ dhe tė ndaluar.

Azhornuar sė fundi ( Samstag, 04 Februar 2012 )
Lexoni pėrmbajtjen...
 
<< Fillim < E mėrparshme 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tjetra > Fund >>

Rezultatet 43 - 49 nga 74
© 2008-2012 Xhamia - Mesxhid El Resul Wels | Xhamia-Wels.Com