Mirė se ėrdhėt nė Xhaminė e Wels-it "Mesxhid-El-Resul"
Reaktion der albanischen Diaspora in Österreich
Shkruar nga Administrator   
Dienstag, 22 Mai 2012
Lexoni pėrmbajtjen...
 
Reagimi i Diasporės Shqiptare nė Austri
Shkruar nga Administrator   
Dienstag, 22 Mai 2012
Azhornuar sė fundi ( Dienstag, 22 Mai 2012 )
Lexoni pėrmbajtjen...
 
Pozita e mėsimit fetar nė sistemin shkollor austriak
Shkruar nga Administrator   
Sonntag, 20 Mai 2012
Mr. Muhidin Ahmeti

Gati nė tė gjitha vendet evropiane mėsimi fetar ėshtė pjesė pėrbėrėse e programeve mėsimore nė shkollat tetėvjeēare dhe tė mesme shtetėrore. Praktikisht, nuk ka dallim nė kėtė aspekt midis ish vendeve komuniste dhe pjesės tjetėr tė Evropės. Pėrjashtim nė Perėndim ėshtė Franca, nė tė cilėn nuk ka mėsim fetar nė shkollat shtetėrore, por e cila ka njė numėr tė madh tė shkollave katolike shumė tė suksesshme.
Njė karakteristikė e veēantė nė Austri me siguri paraqet edhe mėsimi fetar islam i rregullt qė u ofrohet tė gjithė nxėnėsve dhe nxėnėseve muslimanė dhe qė ėshtė nėn mbikėqyrjen e Bashkėsisė fetare islame. Mėsimi fetar islam nė Austri filloi tė aplikohet nė vitin shkollor 1982/83. Qė nė fillim, kjo ishte njė sfidė dhe njė detyrė e vėshtirė si pėr Qeverinė ashtu edhe pėr Bashkėsinė islame pėr shkak tė numrit tė madh tė nxėnėsve pjesėmarrės nė mėsimin islam dhe pėr shkak tė mungesės sė kuadrit tė pėrgatitur dhe tė kualifikuar fetar.

Azhornuar sė fundi ( Sonntag, 20 Mai 2012 )
Lexoni pėrmbajtjen...
 
FESTIVALI I KULTURAVE
Shkruar nga Administrator   
Sonntag, 13 Mai 2012


Mė datėn 06. Maj 2012 nė sallėn e quajtur "Schlachthof" u oragnizua Festivali i kulturave. Ėshtė njė festival i madh kulturor qė organizohet nė qytetin e Ėelsit tė Austrisė sė Eperme dhe qė njėherazi shėnon fundin e muajit "Prill" i shpallur dhe i quajtur "muaji i respektit dhe tolerancės".  Gjatė kėtij muaji organizohen aktivitete tė ndryshme kulturore dhe fetare nga shoqata dhe organizata tė ndryshme, veprimtari kėto qė i shėrbejnė integrimit mė tė mirė tė nacionaliteteve pakicė me shumicėn austriake.
Azhornuar sė fundi ( Sonntag, 13 Mai 2012 )
Lexoni pėrmbajtjen...
 
NDIHMOJENI QENDREN KULTURORE MODERNE ISLAME NĖ WELS!
Shkruar nga Administrator   
Montag, 09 April 2012
APEL
NDIHMOJENI NDĖRTIMIN E QENDRĖS KULTURORE MODERNE ISLAME (XHAMISĖ) NĖ WELS TĖ AUSTRISĖ SĖ EPERMEAll-llahu (xh. sh.) thotė:
“Xhamitė  e  All-llahut i ndėrton dhe i  mirėmban  vetėm ai qė i ka besuar All-llahut dhe ditės sė mbrėmė e qė e falė namazin, e  jep zeqatin e nuk i frikėsohet askujt pos All-llahut. Tė tillėt do tė jenė tė udhėzuarit (nė rrugėn e drejtė)”. (Et-Tevbe: 18)

“Shembulli i pasurisė sė atyre qė e japin nė rrugėn e All-llahut ėshtė si i njė kokrre qė i mbinė shtatė kallinj, nė secilin kalli njėqind kokrra. All-llahu ia shumėfishon (shpėrblimin) atij qė dėshiron, All-llahu ėshtė bujar i madh, i di qėllimet. (El-Bekare: 261)

Pejgamberi i All-llahut (s) ka thėnė:

Azhornuar sė fundi ( Freitag, 13 April 2012 )
Lexoni pėrmbajtjen...
 
Islami dhe muslimanėt nė Austri
Shkruar nga Administrator   
Dienstag, 01 Mai 2012
Austria ėshtė njė vend i Evropės qendrore qė pati nderin ndėr tė parėt nė Evropė tė takohet me muslimanėt dhe besimin e tyre. Okupimi i Bosnjės dhe Hercegovinės, e para kėsaj edhe lufta me Osmanlinjtė, e bėnė kėtė vend njohėsin mė tė mirė tė islamit dhe muslimanėve nė kėtė kontinent.
Islami ėshtė i njohur zyrtarisht nė Austri dhe konsiderohet  si feja e dytė nė vend, pas katolicizmit. Nė mesin e popullsisė austriake prej 8 milionėsh, gjysmė milion muslimanė gėzojnė tė drejtat ligjore dhe privilegje tė pakrahasueshme me ato tė ofruara ndonjėherė popullsisė sė madhe myslimane nė vendet tjera perėndimore.

Azhornuar sė fundi ( Dienstag, 01 Mai 2012 )
Lexoni pėrmbajtjen...
 
PPROGRAMI I MĖSIM-BESIMIT PĖR FĖMIJĖT
Shkruar nga Administrator   
Freitag, 27 April 2012
Grupi Ebu Bekri r.a. janė vijuesit e mėsim-besimit nė mektbein e xhamisė "Mesxhid err-Rresul" nė Wels. Jane grupi i cili ka pėrfunduar mėsimet elementare tė mėsimit islam dhe tashmė sapo kanė kaluar nė mėsimin e Alfabetit - Elif-Basė.Grupi Omeri r.a. jane vijuesit e mėsim-besimit nė mektbein e xhamisė "Mesxhid err-Rresul" nė Wels.
Jan grupi i cili ka pėrfunduar nivelin e parė tė mėsimeve themelore dhe elemntare tė besimit islam dhe alfabetin arab, tashmė kanė kaluar nė Kur'an dhe janė nė pėrfundim tė xhuz'it  8-tė.Te dy grupet:

Azhornuar sė fundi ( Sonntag, 10 Juni 2012 )
Lexoni pėrmbajtjen...
 
<< Fillim < E mėrparshme 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tjetra > Fund >>

Rezultatet 36 - 42 nga 74
© 2008-2012 Xhamia - Mesxhid El Resul Wels | Xhamia-Wels.Com