Mirė se ėrdhėt nė Xhaminė e Wels-it "Mesxhid-El-Resul"
IMAMĖT DHE PRIFTĖRINJT NĖ NDESHJEN MIQĖSORE TĖ FUTBOLLIT
Shkruar nga Administrator   
Sonntag, 10 Juni 2012

 

Integrimi i muslimanėve nė Austri ėshtė njė nga prioritet e Bashkėsisė islame tė Austrisė dhe e muslimanėve nė pėrgjithėsi.  Nė Austri zhvillohen shumė aktivitete multikulturore dhe multireligjioze si nga Bashkėsia Islame, po ashtu edhe nga qendrat islame anekėnd Austrisė. Nė kuadėr tė kėtyre veprimtarive dhe me qėllim tė afrimit, njohjes dhe tė bashkėjetesės midis dy religjioneve dhe pjesėtarėve tė dy feve, asaj katolike dhe  islame, me datėn 02.06. 2012, nė Linz u zhvillua ndeshja miqėsore e futbollit nė mes priftėrinjve dhe imamėve.


Azhornuar sė fundi ( Sonntag, 10 Juni 2012 )
Lexoni pėrmbajtjen...
 
LAJMĖRIM HATMJA ( 23.06.2012)
Shkruar nga Administrator   
Freitag, 08 Juni 2012
HATMJA  E KUR’ANIT PĖR VITIN 2012
BASHKĖSIA E SHQIPTARĖVE MUSLIMANE NĖ WELS““MESXHID EL RESUL““
Verein Albanischer Muslime in Wels ““Mesxhid el Resul““
Gutenbergstr. 5  4600 Wels  Tel. 0664/1040366

NJOFTON
TĖ GJITHĖ  SHQIPTARĖT KUDO QĖ JANĖ SE ME DATĖN 23. 06. 2012, ORGANIZOHET MANIFESTIMI I CEREMONISĖ SĖ DUASĖ SĖ HATMES.
NĖ KĖTĖ DUA JANĖ PĖRFSHIRĖ 15 VIJUES TĖ MĖSIM-BESIMIT NGA MEKTEBI I XHAMSIĖ. NĖNTĖ (9) JANĖ NGA GRUPI I TĖ RINJVE DHE 6 NGA GRUPI I TĖ RRITURVE.

 
ORA E MBAJTES 18.00 h
VENDI I MBAJTJES: XHAMIA: “MESXHID EL-RESUL” NĖ WELS 
GUTENBERGSTR.  5     4600  WELS

 
Azhornuar sė fundi ( Freitag, 08 Juni 2012 )
Lexoni pėrmbajtjen...
 
Shqiptarėt nė kėrkim tė njė identiteti
Shkruar nga Administrator   
Dienstag, 05 Juni 2012
A ėshtė identiteti i shqiptarėve njė identitet evropian? Apo ėshtė njė identitet me qasje orientaliste? Apo shqiptarėt kanė identitetin e tyre kombėtar tė mirė konsoliduar?

Njeriu, duke lėnė mėnjanė identitetet qė merr pėrgjatė rrugėtimit nė kohė - ka njė identitet tė vetin, atė tė qenies njerėzore . Pra ēdo individ e ka njė identitet tė vetin familjar, fetar, klasor, regjional, kulturor, kombėtar, universal-njerėzor, etj. Nė varėsi tė rrethanave me tė cilat ballafaqohet, ai e pėrforcon njėrin identitet mė fuqishėm se tjetrin. Kjo gjė normalisht vlen edhe pėr shoqėrinė. Pra ky identitet krijohet natyrshėm qė nė lindjen e njė kombi tė caktuar, ndryshon gjatė kohės duke u pasuruar apo varfėruar.

Lexoni pėrmbajtjen...
 
Trajnimi i imamit dhe sfidat e kohės
Shkruar nga Administrator   
Montag, 04 Juni 2012
Mr. Muhidin Ahmeti

„Nė kushtet e sotme tė jetės, zotėron ky ligj absolut: Ajo racė qė nuk i vlerėson talentet e vet, ajo ėshtė e dėnuar nė shkatėrrim…Sot ne e ēojmė pėrpara jetėn tonė, por nesėr shkenca do tė shkojė edhe njė hap mė pėrpara, e pėr fatin e njerėzve analfabetė nuk do tė ketė mėshirė.“
(Alfred North Witehead)

Hyrje
Ėshtė me rėndėsi tė potencojmė qė nė fillim tė kėtij referati qė arsimimi nė pėrgjithėsi ėshtė njė komponentė shumė e rėndėsishme e kulturės islame tė punės dhe strategjisė sė saj. Progresi nė arsim mund tė ēojė nė pėrmirėsimin e cilėsisė sė jetės sė myslimanėve nė Evropė. Ai gjithashtu  mund tė ndihmojė nė pėrshtatjen e tyre mė tė mirė nė mjedisin ku jetojnė, duke u mundėsuar atyre qė tė japin njė imazh pozitiv tė islamit. Kjo fushė ka njė rėndėsi tė veēantė kur ėshtė fjala pėr ēėshtjen e trajnimit tė imamėve dhe mėsuesve tė ardhshėm. Kjo ėshtė  e qartė, sidomos kur e kemi parasysh se ata janė fuqia motorike e integrimit dhe bartėsit mė tė rėndėsishėm shpirtėror dhe kulturor tė islamit.

Azhornuar sė fundi ( Montag, 04 Juni 2012 )
Lexoni pėrmbajtjen...
 
Aplikimi i mėsimit fetar islam nė sistemin shkollor tė Kosovės
Shkruar nga Administrator   
Freitag, 01 Juni 2012
Mr. Muhidin Ahmeti

Mė lejoni tė nderuar pjesėmarrės nė kėtė konferencė qė nė kuadėr tė diskutimeve mbi arsimin fetar si njė kontribut potencial pėr zhvillimin e shoqėrisė  multikulturore tė Evropės sė re, tė jap mendimin tim personal lidhur me rėndėsinė dhe arsyeshmėrinė e inkuadrimit tė mėsimit tė fesė nė shkollat e Kosovės.
Inkuadrimi i mėsimit fetar nė sistemin shkollor tė Kosovės, pėr tė cilin besoj se njė ditė do tė realizohet, sikurse po ndodhė tashmė tre dekada nė pjesėn dėrmuese tė vendeve tė Evropės,  do tė ishte ngjarja  mė  e rėndėsishme kulturoro-shpirtėrore nė historinė mė tė re tė shkollės sonė. Ai pėrsėri do tė ripėrfshinte idenė e Zotit dhe vlerat themelore tė fesė nė arsim, dhe me kėtė do t’i siguronte statusin e vlerės publike; do tė fitonte njė rol tė rėndėsishėm nė sensibilizimin e nxėnėsve pėr ekzistencėn e njėmendėsive jashtėshqisore e metafizike dhe do t’i kundėrvihej reduktimit edhe ashtu fatal tė diturisė nė nivelin mė tė ultė tė manifestimit fizik tė Realitetit.

Azhornuar sė fundi ( Freitag, 01 Juni 2012 )
Lexoni pėrmbajtjen...
 
Hyrja nė tri muajt e bekuar
Shkruar nga Administrator   
Sonntag, 27 Mai 2012
Mr. Rejhan Neziri


 

„Zoti juaj ka thėnė:’Lutmuni Mua, Unė ju pėrgjigjem! E ata qė nga mendjemadhėsia i shmangen adhurimit ndaj Meje, do tė hyjnė nė Xhehennem tė nėnēmuar“ (el-Mu’min/el-Gafir:60).  

Muslimanė tė nderuar!

All-llahu xh. sh. i ka dalluar disa pjesė tė kohės prej disa tė tjerave, duke lėshuar nė to mėshirėn dhe mirėsinė e Tij pėr krijesėn mė tė pėrsosur-njeriun. Prej ditėve tė javės e ka dalluar tė premten-xhumanė; prej netėve tė javės: natėn e xhuma; prej atyre tė vitit: natėn e Regaibit, tė Miraxhit, tė Beratit e tė Kadrit; prej muajve hėnor: Rexhebin, Sha’banin dhe Ramazanin.

Azhornuar sė fundi ( Sonntag, 27 Mai 2012 )
Lexoni pėrmbajtjen...
 
KAMXHIKU I PEJGAMBERIT TĖ LL-LLAHUT (S)
Shkruar nga Administrator   
Donnerstag, 24 Mai 2012
Para disa kohėsh doli nga shtypi libri “Mali i dritės” – “Brdo svjetlosti” nga Isnam Taljic. Ėshtė fjala pėr njė roman qė flet pėr sirėn e Pejgamberit tė fundit Muhammedit (s). Njėri nga rrėfimet mė tė mira mbi Pejgamberin (s) nė gjuhėn boshnjake. Libri ėshtė i shkruar me njė gjuhė tė thjeshtė, e kuptueshme pėr ēdokėnd dhe  e liruar nga shumė detaje tė panevojshme qė gjenden me bollėk nė sirėt tjera, gjė qė e lehtėson vėmendjen dhe pėrqendrimin e lexuesit. Isnami nė njė mėnyrė tė thjeshtė dhe tė pėrshtatshme pėrshkruan jetėn dhe misionin profetik tė Muhammedit (s) nga fillimi deri nė fund. Nė vazhdim do tė sjellim nė vėmendjen tuaj njė pėrshkrim prekės dhe emocional tė njė ngjarje nga ditėt e fundit tė jetės sė Pejgamberit (s) qė ndodhi nė xhaminė  tij nė Medine.
Azhornuar sė fundi ( Donnerstag, 24 Mai 2012 )
Lexoni pėrmbajtjen...
 
<< Fillim < E mėrparshme 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tjetra > Fund >>

Rezultatet 29 - 35 nga 74
© 2008-2012 Xhamia - Mesxhid El Resul Wels | Xhamia-Wels.Com