Mirė se ėrdhėt nė Xhaminė e Wels-it "Mesxhid-El-Resul"
Nachmittag der Begegnung 20.10.2012
Shkruar nga Administrator   
Freitag, 12 Oktober 2012
Azhornuar sė fundi ( Freitag, 12 Oktober 2012 )
Lexoni pėrmbajtjen...
 
Nata e madhe e Kadrit
Shkruar nga Administrator   
Sonntag, 19 August 2012
Mr. Muhidin Ahmeti

NATA E MADHE E KADRIT


„Ne e zbritėm atė (Kur'anin) nė natėn e Kadrit.
E ku e di ti se ē'ėshtė nata e Kadrit?
Nata e Kadrit ėshtė mė e rėndėsishme se njė
mijė muaj!Me lejen e Zotit tė tyre nė (atė natė)
zbresin engjėjt dhe shpirti (Xhibrili) pėr secilėn
ēėshtje. Ajo (qė pėrcakton Zoti) ėshtė paqe deri
nė agim tė mėngjesit.” 
(El-Kadr: 1-5)

Ramazanit po i afrohet fundi. Ditėt e bekuara tė kėtij muaji kaluan shumė shpejtė. Sapo u mėsuam me kėtė regjim tė agjėrimit, me disiplinėn e trupit e tė shpirtit, sapo i zbuluam bukuritė e Ramazanit dhe pėrjetuam kėnaqėsitė e begatitė e pranverės qiellore tė Ramazanit, ja, pra, tani na duhet tė mendojmė nė ndarjen prej tij.


Lexoni pėrmbajtjen...
 
Nė natėn e e Lejletul
Shkruar nga Administrator   
Sonntag, 19 August 2012
Dr. Mustafa  Ceriq

Nė natėn e  e Lejletul-Kadrit ēdo gjė dallohet dhe vendoset nė vendin e vet


Nata e Kadrit ėshtė momenti mė i rėndėsishėm nė historinė e njerėzimit. Nata e Kadrit ėshtė mė e mirė se njėmijė muaj:
- sepse atė natė hapet qielli qė Toka ta shohė ku e ka vendin

- sepse atė natė hapet lehvi mahfudhi qė njeriu ta kuptojė kush ėshtė dhe ēka ėshtė. Sepse melaqet dhe Xhibrili zbresin pėr ēdo ēėshtje. Sepse atė natė ndahet ēdo gjė dhe vendoset nė vendin e vet tė vėrtetė. Sepse atė natė ka filluar tė shkruajė lapsi dhe tė lexohet fjala. Pėr arsye se nė natėn e bekuar tė Kadrit All-llahu (xh. sh.) e shpalli librin e pėrjetshėm  Kur’anin nė tė cilin veēohet e pavėrteta nga gėnjeshtra, nė tė cilin pėrkrahet drejtėsia e dėnohet padrejtėsia,  nė tė cilin premtohet se do tė triumfojė e mira, ndėrsa e keqja do  tė jetė e dėshtuar.


Azhornuar sė fundi ( Sonntag, 19 August 2012 )
Lexoni pėrmbajtjen...
 
MUHAMED MURSI – PRESIDENTI I RI I EGJIPTIT DHE PAVARĖSIA E KOSOVĖS
Shkruar nga Administrator   
Mittwoch, 27 Juni 2012
Muhamed Mursi, kandidati i Vėllazėrisė Myslimane, shpallet president i Egjiptit. Mursi para dy javėsh ka premtua njohjen e Kosovės, nėse zgjidhet President i vendit.Muhamed Mursi dhe Beqir Ismaili  - pėrfaqėsues i R. Kosovė nė Egjipt
Lexoni pėrmbajtjen...
 
SHQIPTARĖT NĖ AUSTRI SHĖNOJNĖ 100 VJETORIN E PAVARĖSISĖ ME HATME
Shkruar nga Administrator   
Mittwoch, 27 Juni 2012


Bashkėsia e shqiptarėve musliman nė Wels tė Austrisė – xhamia „Mesxhid err-Rresul“,  nė kuadėr tė 100 vjetorit tė Pavarėsisė sė shtetit shqiptar, 134 vjetorit tė „Lidhjes sė Prizrenit“ dhe 100 vjetorit tė „Ligjit Islam“  nė Austri, me datėn 23. 06. 2012, organizoi tubimin  me  titull „Shqiptarėt e Welsit nė manifestimin e Hatmės sė tyre tė pestė“.
Nė Xhaminė „Mesxhir Err-Rresul“  u organizuar duaja e Hatmės sė  pestė pėr nxėnėsit dhe vijuesit e kėtij meketebi, tė cilėt me atė rast shpalosen njė program tė pasur dhe tė larmishėm me kėnidm tė pjesėve kur’nore, tekbire dhe slavate, recitime dhe ilahi.
Nė kėtė dua janė pėrfshirė 14 vijues tė mėsim-besimit islam, tė cilėt pėrfunduan kursin 3 vjeēar tė mėsimit islam duke pėrfshirė edhe mėsimin dhe pėrfundimin e leximit tė Kur’anit tė famshėm.

Mr. Muhidin Ahmeti


Azhornuar sė fundi ( Mittwoch, 27 Juni 2012 )
Lexoni pėrmbajtjen...
 
DIMENSIONET E MI’RAXHIT
Shkruar nga Administrator   
Dienstag, 19 Juni 2012
Mr. Muhidin Ahmeti   

Natyra ėshtė njė libėr i hapur,
Germėn e tė cilit askush s’mund ta kuptojė,
Njėqind vjet studijoj fijėn e barit,
Natyrėn e qenies sė saj, prap nuk do ta kuptosh.

Ismail Safa

Islami ėshtė i madh pėr nga gjėrat e tij tė zakonshme, tė pėrditshme, pėr nga dashuria qė e propagandon nė mes prindėrve dhe fėmijėve, nė mes besimtarėve dhe tė gjithė njerėzve, pėr nga drejtėsia, toleranca, durimi, maturia. Kėto tema, zaten janė edhe karakteristika e vėrtetė e islamit. Mirėpo, Islami ka edhe temat e tij tė mėdha qė e bėjnė atė madhėshtor, e pėr njeriun ėshtė qė tė bėjė pėrpjekje tė merret edhe me temat e tilla tė mėdha. “Qėllimi kryesor i Kur’anit ėshtė tė zgjojė tek njeriu vetėdijen mė tė lartė pėr raportet e tij tė shumėfishta me Zotin dhe universin.”


Lexoni pėrmbajtjen...
 
“EZANI I BILALIT” ERDHI EDHE NĖ VJENĖ
Shkruar nga Administrator   
Montag, 11 Juni 2012


Ezani i Bilalit nė Wien i la me lo nė sy tė gjithė tė pranishmit nė shfaqjen e dramės...

Unioni i shqiptareve musliman nė Austri, Xhamia e Vilit nė Zvicėr dhe Bashkėsia Islame nė Maqedoni para muslimanėve shqiptarė mė datėn  09.06.2012 nė qendėr tė Vjenės mundėsuan shfaqjen e dramės „Ezani i Bilalit“.

Lexoni pėrmbajtjen...
 
<< Fillim < E mėrparshme 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tjetra > Fund >>

Rezultatet 22 - 28 nga 74
© 2008-2012 Xhamia - Mesxhid El Resul Wels | Xhamia-Wels.Com