Mirė se ėrdhėt nė Xhaminė e Wels-it "Mesxhid-El-Resul"
KUNDĖR DHUNĖS NĖ FAMILJE
Shkruar nga Administrator   
Freitag, 30 November 2012


 

Zyra  pėr gratė, barazinė gjinore dhe integrim organizoi njė fushatė kundėr dhunės nė familje, pėrkatėsisht kundėr dhunės ndaj gruas.

Nė kuadėr tė kėsaj fushate u bė njė postėr me foto prej 48 burrash, tė cilėt  shprehen mendimin e tyre kundėr dhunės nė familje.

Azhornuar sė fundi ( Freitag, 30 November 2012 )
Lexoni pėrmbajtjen...
 
Unioni Shqiptar nė Austri pret komisionin qeveritar pėr liritė fetare nė Kosovė
Shkruar nga Administrator   
Freitag, 30 November 2012

 

Unioni i Shqiptarėve Musliman nė Austri priti sot komisionin qeveritar pėr liritė fetare nė Republikėn Kosovės.

Komision i pėrbėrė nga:
1. Amir Ahmeti - Kryetar i komisionit si dhe deputet nė parlamentin e Kosovės
2. Habit Hajredini - Drejtor i zyrės sė Kryeministrit pėr qeverisje tė mirė, pėr tė drejtat e njeriut dhe trashėgiminė kulturore nė Kosovė.
3. Sabri Bajgora – Kryeimam i Kosovės.

Ky komision i formuar nga qeveria e Kosovės dhe kryeministri do tė hulumtojė pėrvojat dhe praktikat e shteteve evropiane lidhur me liritė fetare nė pėrgjithėsi dhe aplikimin e mėsimit fetar nė veēanti.

Azhornuar sė fundi ( Freitag, 30 November 2012 )
Lexoni pėrmbajtjen...
 
100 vjet pavarėsi
Shkruar nga Administrator   
Dienstag, 20 November 2012


Tė nderuar  pėrfaqėsues dhe drejtues tė shoqatės kulturore „Dardanėt e rinj“, ju falėnderoj pėr ftesėn dhe njėherazi ju  uroj tė gjithėve 100 vjetorin e pavarėsisė sė Shqipėrisė.

Tė dashur bashkatdhetar, mysafirė tė nderuar,  ndjej staisfaksion tė veēantė  dhe privilegjin qė sot nė kėtė ditė tė madhe pėr shqiptarėt t’ju drejtohem me disa fjalė nė shenjė tė kėtij manifestimi mbi 100 vjetorin e pavarėsisė.

Azhornuar sė fundi ( Dienstag, 20 November 2012 )
Lexoni pėrmbajtjen...
 
DITA E HAPJES SĖ DYERVE TĖ XHAMISĖ (TAG DER OFFENEN TÜR)
Shkruar nga Administrator   
Donnerstag, 15 November 2012


Mė  11. 11. 2012 nė  Bashkėsinė e shqiptarėve musliman nė Wels u organizua manifestimi  tradicional vjetor i quajtur  „Tag der offenen  Moschee“ – „Dita e hapjes sė dyerve tė xhamise“, ku tė ftuar ishin edhe qytetarėt austriak nga qyteti i Welsit.

Manifestimi filloi me recitimin e njė pjese kur’anore nga ish-nxėnėsi i mektebit tė xhamisė “Mesxhid el- Resul” nė Wels Amir Arifi.

Pastaj, moderatorja  e kėtij manifestimi Esra Ahmeti  e bėri njė prezantim tė shkurtėr tė  xhamisė „Mesxhid el-Resul“ duke potencuar  aktivitet mė tė rėndėsishme dhe prioritet e Shoqatės pėr tė ardhmen.

Azhornuar sė fundi ( Donnerstag, 15 November 2012 )
Lexoni pėrmbajtjen...
 
Namazi i Bajramit - 26.10.2012
Shkruar nga Administrator   
Montag, 22 Oktober 2012

 

Namazi i Bajramit falet diten e Xhuma: 26.10.2012 - Ora: 08:20

Vendi: Mozartstraße 20, 4600 Wels
(Turnsaal Mozartschule)

Azhornuar sė fundi ( Montag, 22 Oktober 2012 )
Lexoni pėrmbajtjen...
 
KURBAN BAJRAMI MĖ SHUMĖ SE NJĖ FESTĖ
Shkruar nga Administrator   
Mittwoch, 24 Oktober 2012
Mr. Muhidin Ahmeti

- Pėrmbajtjet thelbėsore tė Kurban Bajramit -

Hyrje

All-llahu ekber, All-llahu ekber…
Lebejjkell-llahumme lebbejk…

   
Po tė pėrgjigjemi o Zot, po tė pėrgjigjemi, duke tė lavdėruar dhe falėnderuar nė kėtė ditė tė madhe tė Kurban – Bajramit. Po tė pėrgjigjemi o Zot sikurse tė jenė pėrgjigjur bijtė e Ademit, bijtė e Ibrahimit dhe ummeti i Muhammedit (s). Tė pėrgjigjemi, tė falėnderojmė, tė lavdėrojmė dhe tė lutemi ta dėgjosh thirrjen tonė.
Sot jemi nė ditėn e  Bajramit, Kurban Bajramit, jemi nė momentet mė madhėshtore, tė cilat i pėrjetojnė pjesėtarėt e islamit. Sot jemi nė  momentet e para tė Bajramit, festės mė tė madhe tė muslimanėve. Kemi ardhur sot tė falim namazin e Bajramit  dhe me kėtė akt tė tregojmė se jemi prej atyre tė cilėt e kanė  pranuar All-llahun pėr Zot, Islamin pėr fe, Muhammedin pėr Pejgamber dhe udhėheqės, Kur’anin pėr Libėr, Qabenė pėr Kible, besimtarėt pėr vėllezėr dhe Bajramin si festėn e tyre mė tė madhe.


Azhornuar sė fundi ( Mittwoch, 24 Oktober 2012 )
Lexoni pėrmbajtjen...
 
Tag der offenen Tür 11.11.2012
Shkruar nga Administrator   
Sonntag, 07 Oktober 2012
Azhornuar sė fundi ( Donnerstag, 04 Juli 2013 )
Lexoni pėrmbajtjen...
 
<< Fillim < E mėrparshme 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tjetra > Fund >>

Rezultatet 15 - 21 nga 74
© 2008-2012 Xhamia - Mesxhid El Resul Wels | Xhamia-Wels.Com