Ballina
Mirė se ėrdhėt nė Xhaminė e Wels-it "Mesxhid-El-Resul"
SINDROMI I SHAMISĖ, PRESIDENTJA DHE ZGJEDHJET
Shkruar nga Administrator   
Dienstag, 05 November 2013
Mr. Muhidin Ahmeti

Debati pėr shaminė dhe shtetin laik tė Kosovės  arriti madje edhe deri te  presidentja e Kosovės. Pėrfshiu edhe majėn e shtetit. Debati pėr shaminė ėshtė ndėr debatėt mė tė nxehta jo vetėm nė Kosovė, por edhe nė gjithė Evropėn e edhe  mė gjerė. Nė njėfarė mėnyrė ėshtė bėrė problem global dhe pikėrisht ky glabalizim i shamisė i jep vlera tė paēmuara atyre vajzave dhe nėnave muslimane qė e mbartin atė. Duhet tė jemi mirėnjohės ndaj presidentės sė Kosovės, e cila e ngriti vlerėn e shamisė deri nė nivelet mė tė larta shtetėrore duke e aktualizuar atė dhe duke i goditur edhe njėherė muslimanėt pėr t’i zgjuar nga letargjia dhe indiferentizmi ku kanė rėnė.
Lexoni pėrmbajtjen...
 
Falja Kurban Bajramit 15.10.2013
Shkruar nga Administrator   
Freitag, 18 Oktober 2013
Pamje nga ligjerata dhe falja e namzit te Kurban Bjaramit sot ne Wels - Xhamia "Mesxhid el-Resul"


 
Azhornuar sė fundi ( Freitag, 18 Oktober 2013 )
Lexoni pėrmbajtjen...
 
Nė natėn e e Lejletul-Kadrit ēdo gjė dallohet dhe vendoset nė vendin e vet
Shkruar nga Administrator   
Donnerstag, 01 August 2013
Dr. Mustafa  Ceriq

Nata e Kadrit ėshtė momenti mė i rėndėsishėm nė historinė e njerėzimit. Nata e Kadrit ėshtė mė e mirė se njėmijė muaj:
-    sepse atė natė hapet qielli qė Toka ta shohė ku e ka vendin
-    sepse atė natė hapet lehvi mahfudhi qė njeriu ta kuptojė kush ėshtė dhe ēka ėshtė. Sepse melaqet dhe Xhibrili zbresin pėr ēdo ēėshtje. Sepse atė natė ndahet ēdo gjė dhe vendoset nė vendin e vet tė vėrtetė. Sepse atė natė ka filluar tė shkruajė lapsi dhe tė lexohet fjala. Pėr arsye se nė natėn e bekuar tė Kadrit All-llahu (xh. sh.) e shpalli librin e pėrjetshėm  Kur’anin nė tė cilin veēohet e pavėrteta nga gėnjeshtra, nė tė cilin pėrkrahet drejtėsia e dėnohet padrejtėsia,  nė tė cilin premtohet se do tė triumfojė e mira, e do  tė jetė e dėshtuar keqja.

Lexoni pėrmbajtjen...
 
VLERA DHE RĖNDĖSIA E AGJĖRIMIT NĖ RAMAZAN
Shkruar nga Administrator   
Mittwoch, 24 Juli 2013
Tė nderuar besimtarė!
Nė llogarinė (planin) e All-llahut asgjė nuk ėshtė e rastėsishme dhe asgjė nuk ėshtė e paqėllimtė. Ēdo gjė ka masėn e vet tė vėrtetė dhe ēdo gjė ka qėllimin  e vet tė vėrtetė. Edhe Ramazani, nė kėtė rast, ėshtė qėllimi i  vėrtetė nė jetėn e njeriut, nė tė cilėn ai mund tė paranjohė suksesin e kėsaj botė dhe shpėtimin e lumturinė e asaj bote. Sepse nė Ramazan ėshtė pėrcaktuar agjėrimi nė tė cilin njeriu mund tė ndiejė dlirėsinė (pastėrtinė) e shpirtit tė fėmijės, tė pėrjetojė gėzimin e lirisė nga robėria trupore, tė kuptojė barrėn e pėrgjegjėsisė sė adoleshentit para Zotit dhe vetes.

Lexoni pėrmbajtjen...
 
ISLAMI DHE SHQIPTARĖT NĖ AUSTRI
Shkruar nga Administrator   
Donnerstag, 04 Juli 2013
DUAJA E HATMĖS NĖ XHAMINĖ E SHQIPTARĖVE “MESXHID ERR-RRESUL” NĖ WELS – AUSTRI
“Mė tė mirėt janė ata tė cilėt e kėndojnė
 Kur’anin dhe ua mėsojnė edhe tė tjerėve” 
(Muhammedi SAVS)Pėr shkak tė politikės diskriminuese dhe represionit qė ushtrohej nė vazhdimėsi ndaj shqiptarėve nga sistemi i atėhershėm nė Ish-Jugosllavi, shumė shqiptarė qė nė vitet e shtatėdhjeta u detyruan tė largohen nga trojet e tyre dhe tė emigrojnė ne vendet e Evropės Perėndimore. Njė pjesė prej tyre gjeti vendbanim tė pėrshtatshėm dhe pritje tė mirė nė qytetin e Welsit tė Austrisė sė Eperme (Oberösterreich). Tė shtyrė nga nevoja pėr t’u takuar, njohur dhe bashkuar me njėri tjetrin, Shqiptarėt themeluan Bashkėsinė e tyre tė shqiptarėve muslimanė.Azhornuar sė fundi ( Donnerstag, 04 Juli 2013 )
Lexoni pėrmbajtjen...
 
LAJMĖRIM HATMJA E 6-tė
Shkruar nga Administrator   
Freitag, 21 Juni 2013
Azhornuar sė fundi ( Freitag, 21 Juni 2013 )
Lexoni pėrmbajtjen...
 
TAKIM ME POLICINE E WELSIT
Shkruar nga Administrator   
Mittwoch, 12 Juni 2013Me datėn 08.06.2013 ne xhamine "Mesxhid el-Resul" u organizua nje takim me policine e shtetit ku u zhvillua nje diskutim i rendesishem lidhur me qendrimin e policise dhe sjelljen e tyre karshi popullates se gjere. Po ashtu u diskutua edhe rreth sigurise, rendit dhe punes se policise ne pergjithesi.

Azhornuar sė fundi ( Mittwoch, 12 Juni 2013 )
Lexoni pėrmbajtjen...
 
<< Fillim < E mėrparshme 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tjetra > Fund >>

Rezultatet 1 - 7 nga 74
© 2008-2012 Xhamia - Mesxhid El Resul Wels | Xhamia-Wels.Com