FESTIVALI I KULTURAVE PDF Printoni E-mail
Shkruar nga Administrator   
Sonntag, 13 Mai 2012


Mė datėn 06. Maj 2012 nė sallėn e quajtur "Schlachthof" u oragnizua Festivali i kulturave. Ėshtė njė festival i madh kulturor qė organizohet nė qytetin e Ėelsit tė Austrisė sė Eperme dhe qė njėherazi shėnon fundin e muajit "Prill" i shpallur dhe i quajtur "muaji i respektit dhe tolerancės".  Gjatė kėtij muaji organizohen aktivitete tė ndryshme kulturore dhe fetare nga shoqata dhe organizata tė ndryshme, veprimtari kėto qė i shėrbejnė integrimit mė tė mirė tė nacionaliteteve pakicė me shumicėn austriake.

Kėshtu si pėrfundim i kėtyre aktiviteteve njėmujore, organizohet festivali i kulturave.   Njė program i pasur me muzik popullore, vallėzime dhe performancė, tregon shumėllojshmėrinė kulturore nė qytetin tonė duke ofruar ngapak pėr shijėn e ēdokujt. Festivali nė fjalė vitėt e fundit ėshtė shndėrruar nė njė vend takimi, ku takohen njerėz nga tė gjitha nacionalitet  dhe me rrėnjė tė ndryshme kulturore dhe fetare.

Shoqta e shqiptarėve musliman nė Wels "Mesxhid err-Rresul" mori pjesė nė kėtė Festival duke prezantuar me kulturėn ushqimore. Shumė familje shqiptarė qė jetojnė nė kėtė qytete pėrgatitėn specialitet ushqimore shqiptare, tė cilat u vlerėsuan nga tė gjithė tė pranishmit, por edhe nga autoritetet e komunės dhe nė pėrgjithėsi nga tė gjithė viztuesit dhe pjesmarrėsit nė kėtė festival.

Pastaj, artikujt e ndryshėm ushqimor qė ishin pėrgatitur enkas pėr kėtė ditė u shitėn me njė cmim simbolik dhe u destinuan si njė kontrbut modest pėr ndėrtimin e "QENDRĖS KULTURORE MODRNE SHQIPTARE",  pėr tė cilėn para disa kohwsh ėshtė bėrė pagesa e trollit tė saj me njė hapėsirė prej 5.800 m2. 

Falėnderojmė tė gjitha familjet shqiptare qė kontribuan nė pėrgatitjen e kėtyre artikujve ushqimor dhe qė nėpėrmjet kėtij aktiviteti i siguruan pika tė vlefshme dhe pozitive emrit dhe afirmimit tė komunitetit tonė dhe shoqatės sonė. Nė vazhdim do t'i pėrmendim tė gjitha ato familje dhe persona qė kontribuan qė ky aktivitet tė jetė nė nivelin e duhur.

1.    Muhidin Ahmeti  - Imami i xhamis
2.    Sadulla Fetai  -     Kryetari
3.    Ragmi  Ramani – Arkatari
4.    Bejtush  Jakupi – Sekretari
5.    Nysret  Rahimi – Anetar i kryesise
6.    Sevdail Ramizi – Anetar i Kryesise
7.    Sejdi Salihu
8.    Nijazi Ibishi
9.    Nuri Saliji
10.    Ali Sallahi
11.    Raman  Rexhepi
12.    Fersan Jahiu
13.    Shpend Zulfiu
14.    Sali zendeli
15.    Naser  Salihu
16.    Emin Jahia
17.    Rexhep Sulimani
18.    Seada Abazi
19.    Nexhat Bajrami
20.    Nehat Memeti
21.    Gazmend Memeti
Azhornuar sė fundi ( Sonntag, 13 Mai 2012 )
 
< I mėparshmi   Tjetri >
© 2008-2012 Xhamia - Mesxhid El Resul Wels | Xhamia-Wels.Com