PPROGRAMI I MĖSIM-BESIMIT PĖR FĖMIJĖT PDF Printoni E-mail
Shkruar nga Administrator   
Freitag, 27 April 2012
Grupi Ebu Bekri r.a. janė vijuesit e mėsim-besimit nė mektbein e xhamisė "Mesxhid err-Rresul" nė Wels. Jane grupi i cili ka pėrfunduar mėsimet elementare tė mėsimit islam dhe tashmė sapo kanė kaluar nė mėsimin e Alfabetit - Elif-Basė.Grupi Omeri r.a. jane vijuesit e mėsim-besimit nė mektbein e xhamisė "Mesxhid err-Rresul" nė Wels.
Jan grupi i cili ka pėrfunduar nivelin e parė tė mėsimeve themelore dhe elemntare tė besimit islam dhe alfabetin arab, tashmė kanė kaluar nė Kur'an dhe janė nė pėrfundim tė xhuz'it  8-tė.Te dy grupet:


Grupi Ebu Bekri r.a.Grupi Omer r.a.Te dy grupet:

Qėllimet e pėrgjithshme tė mėsimit nė Mekteb

    Qėllimi themelor i mėsimit nė mekteb ėshtė qė (nėpėrmjet punės edukativo- arsimore nė mekteb) vijuesit  tė njihen me sistemin e vlerave islame dhe dispozitave islame, si dhe t’i  pėrvetėsojnė ato si pėrmbajtje dhe mėnyrė e jetės sė tyre nė pėrputhje me fjalėt e All-llahut (xh. sh.) „Te All-llahu fe e vėrtetė dhe e pranueshme ėshtė islami“. (Ali Imran, 19) dhe …“jam i kėnaqur qė ua zgjodha islamin fe..“ (El-Maide, 3)
   
Detyrat e mėsimit nė mekteb
Detyrat e  mėsimit nė mekteb, pėrveē tjerash janė:
-  qė tė zhvillojė dhe tė forcojė besimin (imanin) tek vijuesit, qė t’ua mėsojė dispozitat themelore islame dhe t’i aftėsojė pėr zbatimin e tyre praktik nė jetėn e pėrditshme (islam) si dhe tė zhvillojė dhe tė formojė tek ata njė personalitet tė fisnik dhe tė fuqishėm islam (ihsan);
- qė tė formojė tek vijuesit vetėdijen e pėrkatėsisė sė tyre ndaj ummetit islam, Bashkėsisė islame dhe xhematit si dhe t’i nxisė nė zhvillimin e dashurisė dhe mirėkuptimit ndėrnjerėzor;
- qė tė formojė  tė vijuesit vetėdijen dhe gatishmėrinė pėr ruajtjen e vlerave islame pėrmes jetės sė tyre personale, familjare dhe mė tė gjerė shoqėrore nė mjedisin  vet;
- qė t’i orientojė vijuesit nė tė kuptuarit e drejtė  tė jetės dhe njerėzve qė i rrethojnė;
- qė t‘i udhėzojė vijuesit edhe nė aktivitete tjera tė dobishme me tė cilat ndėrtohet personaliteti i shėndosh, komplet, i ndėrgjegjshėm, i vetėdijshėm dhe i pavarur.

MOSHA:  09 – 14 vjeē

MĖSIMI I FESĖ NĖ MEKTEB

Qėllimet e veēanta dhe konkrete:
1.    Aftėsimi i vijuesit nė pėrvetėsimin dhe zbatimin e kushteve tė imanit, islamit dhe ihsanit
2.    Aftėsimi nė  leximin e Kur’anit dhe ushtrimi i detyrės sė myezinit
3.    Ushtrimi dhe demonstrimi praktik i riteve islame
4.    Histori e pejgambereve
5.    Ahlaku- kultura e sjelljes
6.    Pėrfundimi i leximit tė Kur’anit (Hatmja)Orėt hyrėse – Pjesa teorike
-    Eudhu – Besmelja (mėsimi i drejtė, memorzimi, kuptimi dhe pėrdorimi) (1 orė)
-    E dimė se... (Drita e Zemrės fq. 4)  (1 orė)
-    Pėrshėndetja (Selami)  (1 orė)
-    Islami dhe muslimani (ja) (1 orė)
-    Shehadeti (mėsimi i drejtė, memorizimi dhe kuptimi) (1 orė)
-    Rabbi jessir (mėsimi i drejtė, memorizimi dhe kuptimi) (1 orė)
-    Shartet e imanit ( mėsimi i drejtė nė arabisht, memorizimi dhe kuptimi) (1 orė)
-    Subhaneke (mėsimi i drejtė, memorizimi dhe kuptimi)  (1 orė)
-    Fatihaja (mėsimi i drejtė dhe memorizimi)  (1 orė)
-    Fatihaja (pėrkthimi) ( 1 orė)
-    Higjiena personale (larja-tė bėrit dush, larja e duarve, dhėmbėve, kėmbėve, krehja dhe rregullimi i flokėve, prerja e thonjve, pastrimi pas nevojės natyrore  (2 orė)
-    Kultura e sjelljes me rastin e hyrjes dhe daljes nga: shtėpia/banesa, mektebi, xhamia... (1 orė)
-    Dora/kėmba e djathtė, dora/kėmba  e majtė (1 orė)
-    Duaja me rastin e hyrjes dhe daljes nga banja (1 orė)
-    Suretul-Kevther (mėsimi i drejtė dhe memorizimi) (1 orė)
-    Suretul-Ihlas (mėsimi i drejtė dhe memorizimi)  (1 orė)
-    Kultura e sjelljes nė sofėr – duaja e ushqimit   (1 orė)
-    Suretu-l- Felek (mėsimi i drejtė dhe memorizimi) (1orė)
-    Suretun-Nas (mėsimi i drejtė dhe memorizimi)    ( 1 orė)
Ilahi te zgjedhura, ndonjė tregim dhe ndonjė tekst tė pėrshtatshėm pėr nevojat dhe rrethanat  (2 orė)
Gjithsejtė: 22 orė

II – Pjesa praktike e besimit
-    Shartet e islamit (nė pėrgjithėsi dhe nė veēanti)  (1 orė)
-    Tri pėrgatitjet e para pėr namaz
-    Pastėrtia e trupit, rrobave, banimit (1 orė)
-    Abdesi (ushtrimi  praktik)  (1 orė)
-    Gusuli dhe tejemumi  (1 orė)
-    Namazi     - pjesa teorike ( 1 orė)
-    Ezani dhe ikameti (1 orė)
    -    Et-Tehijjatu, Salavatet dhe duatė  (3 orė)
    -    Namazi i sabahut (ushtrimi praktik) (2 orė)
    -    Namazi i drekės (ushtrimi praktik) (2 orė)
    -    Namazi i ikindisė (ushtrimi praktik)  (2 orė)
    -    Namazi i akshamit (ushtrimi praktik) (2 orė)
    -    Namazi i jacisė (ushtrimi praktik) (2 orė)
    -    Duaja e kunutit (mėsimi i drejtė dhe memorizimi)  (2 orė)
-    Dhikri pas namazit: All-llahumme ente selam Ajetul-Kursijja dhe tesbihu (mėsimi i drejtė dhe memorizimi) (3 orė)
Gjithsejtė: 24 orė

   
III – Historia e Pejgamberėve

-    Mėsimi pėrmendėsh i emrave tė Pejgambereve (1 orė)
-    Ademi (a. s.) (1orė)
-    Nuhi (a. s.) (1 orė)
-    Ibarhimi (a. s.) (1 orė)
-    Jakupi dhe dhe Jusufi (a. s.) (1 orė)
-    Musai(a. s.) (1 orė)
-    Isai (a. s.)  (1 orė)
-    Muhammedi  (s.a.v.s.) (3 orė)
Gjithsejtė: 10 orė

IV – Ahlaku – Kultura e sjelljes
-    Dashuria dhe bindja ndaj prindėrve  (1 orė)
-    Dashuria ndaj vėllezėrve dhe motrave (1 orė)
-    Respekti pėr mė tė vjetrit  (1 orė)
-    Shoqėria dhe miqėsia  (1 orė)
-    Ruajtja e shėndetit (1 orė)
-    Gėnjeshtra, mashtrimi, vjedhja  (1 orė)
-    Kultivimi i cilėsive dhe shprehive tė mira (5 orė)
•    Dėlirėsia
•    Shprehia e punės
•    Nxėnia e diturisė
•    Kultura e komunikimit
•    Rregullsia dhe pėrpikėria
-    Tė ofruarit ndihmė tė afėrmeve, fqinjėve dhe njerėzve tjerė (1 orė)
-    Respektimi i besimeve tjera dhe sidomos tė krishterėve me tė cilėt bashkėjetojme ( 2 orė)
-    Tė kėqijat e rrezikshme (3 orė):
•    Droga
•    Alkooli
•    Duhani
•    imoraliteti-prostitucioni
- Ilahi dhe kaside tė zgjedhura, poezi, tregime dhe tekste tė pėrshtatshme sipas nevojave dhe rrethanave (5 orė)
Gjithsejtė: 22 orė


V-  Mėsimi i leximit tė Kur’anit
-    Rabbi jessir
-    Mėsimi i alfabetit arab  (2 orė)
-    Format e shkrimit arab: nė fillim; nė mes; nė fund (2 orė)
-    Zanoret: Fet’ha – zanore e shkurt  “E” (2 orė)
-    Medi- zanore e gjatė  “Ä”  (3 orė)
-    Kesre- zanorja e shkurt “i”  (2 orė)
-    Medi- zanorja e gjatė “iii” me ndihmėn e shkronjės J  (1 orė)
-    Damme – zanoraj e shkurt “U”  (3 orė)
-    Medi – zanorja e gjatė “U” me ndihmėn e shkronjės V (3 orė)
-    Sukuni – (6 orė)
-    Sukuni nė Lamelif (2 orė)
-    Teshdidi  (4 orė)
Gjithsejtė: 30 orė

Rekapitullim:
           1. Pjesa teorike e besimit=                          22 orė
           2. Pjesa praktike e ibadeteve=                     24 orė
           3. Historia e Pejgambereve=                        10 orė
           4. Ahlaku – kultura e sjelljes=                      22 orė
           5. Mėsimi i leximit tė Kur’anit (elifbaja)=        30 orė
           6. Kėndimi i Kur’anit dhe pėrf. i hatmės         72 orė
           TOTAL=                                                  180 orė


 
Azhornuar sė fundi ( Sonntag, 10 Juni 2012 )
 
< I mėparshmi   Tjetri >
© 2008-2012 Xhamia - Mesxhid El Resul Wels | Xhamia-Wels.Com