Kosova ka 1.8 milionė banorė, prej tyre 96% myslimanė PDF Printoni E-mail
Shkruar nga Administrator   
Sonntag, 12 Februar 2012


Nė Kosovė jetojnė 1.8 milion banorė. Nga ta, 96 pėr qind janė myslimanė, 2.2 pėr qind katolikė dhe 1.5 pėr qind ortodoksė. Kėto janė tė dhėnat preliminare tė dala nga regjistrimi i fundit i popullsisė, tė cilat i ka siguruar Gazeta “Express”.

Rreth 93 pėr qind e banorėve janė shqiptarė, 1.5 pėr qind janė serbė - pa pėrfshirė Veriun, boshnjakė 1.6, turq 1.1...

Nga kėto tė dhėna del se 1 milion e 660 mijė e 598 qytetarė tė Kosovės janė tė pėrkatėsisė fetare myslimane.

38 mijė e 223 qytetarė janė tė besimit katolik, 25 mijė e 685 tė besimit ortodoks. Nė formularėt e regjistrimit tė popullsisė ishte mundėsia edhe tė mos e tregonin besimin si dhe t’i mohojnė tė gjitha besimet.

Kėshtu 1209 qytetarė tė Kosovės janė deklaruar se nuk i pėrkasin asnjė feje, ndėrsa 7077 nuk janė pėrgjigjur fare se cilės fe i takojnė.
 Azhornuar sė fundi ( Sonntag, 12 Februar 2012 )
 
< I mėparshmi   Tjetri >
© 2008-2012 Xhamia - Mesxhid El Resul Wels | Xhamia-Wels.Com