Lexo ne librin e jetes PDF Printoni E-mail
Shkruar nga Administrator   
Montag, 23 Januar 2012

Nėse mendimi pėr Tė Vėrtetėn tė erdhi nga brendia e qenies sate,
Pėrse e kėrkon Tė Vėrtetėn jashtė vetvetes?

Ti mund tė thuash se edhe dhembja shfaqet brenda qenies
por ilaēet pėr t’u shėruar i gjejmė jashtė saj
Atėherė, mė thuaj, mendja me tė cilėn ke mbėrritur te ilaēi 
ėshtė jashtė apo brenda teje?

Ah sa e tmerrshme ėshtė qė duhet tė flasėsh
pėr gjėrat qė janė tė kuptueshme vetvetiu,
Njė fjalė e vjetėr sa bota, thotė se i laguri s’ka frikė nga shiu
Pa frikė do tė flas deri nė frymėn e fundit pėr hir tė Pafundėsisė
se jam lagur i tėri nė rrugėt e jetės nga Shiu i Dashurisė
Derisa s’isha lagur krejt nga ky Shi, trupi mė digjej nga zemėrimi
Nė vesh me fjalėt shėruese mė pėshpėriste njė mėsues imi
Mė thoshte: “Nga Njė e Vėrtetė e Vetme tė gjitha gėnjshtrat tunden,
Qetėsohu se ‘dhe mizat duan tė krijojnė mjaltė, por nuk munden!”

E Vėrteta afėr nesh, e ne larg nga E Vėrteta
Kot qė i etshmi jeton afėr burimit, nėse s’pi prej tij, vdes nga etja
Nuk mund ta njohėsh Tė Vėrtetėn prej krijesave, por krijesat prej Sė Vėrtetės
Nėse s’mund tė ikėsh nga hija jote, a mund tė ikėsh prej vetvetes?
O krijesė me trup, me mendje, me shpirt, ē’ėshtė hija jote?
A ekziston ajo njėmendėsisht apo sytė t’i mashtron drita e kėsaj bote?

Hidhe shikimin mbi veten tėnde dhe shiko pėrtej shtatė qiejve
Ji kureshtar ta dish jo deri ku arrin rrezja e diellit por deri ku ajo s’arrin dot
Aty ku mbaron deti mė i thellė e mali mė i lart, fillon thellėsia dhe lartėsia jote
Lexo deri sa ta kuptosh se ti je vetė libėr i gjallė qė ecėn nė ekzistencė
Me ecjen tėnde dėshmo se Dituria s’buron nga librat, por librat nga Dituria,
Se jeta nuk e mundėsoi Dashurinė por u mundėsua nga Dashuria,
Se dituria pa urtėsi ėshtė zjarr tė cilin njeriu e ndez pėr ta djegur veten,
Se gėnjeshtrat s’do ekzistonin kurrė pa Tė Vėrtetėn.

Lexo nė librin e jetės se ėmbėlsia e mėkatit shpejt mbaron,
Dhe mbetet veē idhtėsia e tij qė gjithė jetėn tė hidhėron,
Mėkatet janė si era e pakėndshme nė njė vend qė nė fillim s’tė vjen e mirė
Po qendrove aty mė gjatė, mėsohesh dhe s’e ke vėshtirė.

Sa herė lotove nė jetė pėr ata qė ishin larg, pa menduar pse lotėt janė kaq afėr syrit?
Dhe sapo u pėrballe me kėtė pikėpyetje, u bėre kureshtar pėr pėrgjigjen
A mos do ta dish pse lotėt janė ilaē pėr t’i ēliruar zemrat e pushtuara nga pikėllimi?
Epo, ilaēi nuk ėshtė pėr ta kuptuar por dhembje pėr tė shėruar
Sado larg tė shkosh duke numėruar nuk do ta arrish kurrė tė pakufishmen
Njėlloj, sado afėr tė mė qėndrosh nuk do mė arrish as mua
Hiq dorė nga unė dhe ec nė rrugėn time se unė jam valė qė i takoj Njė Deti 
Mund tė mė prekėsh me dorė, por s’mund tė mė kapėsh
Nėse do, hidhu edhe ti nė kėtė Det dhe bėhu valė
Qė afėrsia dhe largėsia tė mbeten veē fjalė.

 

Fatmir Muja

 
Tjetri >
© 2008-2012 Xhamia - Mesxhid El Resul Wels | Xhamia-Wels.Com