Plaku dhe duhani PDF Printoni E-mail
Shkruar nga Administrator   
Sonntag, 15 Januar 2012

Erdhen nė nje fshat ne Arabin e nxehet tregtarėt me duhan me synimin e vetem pėr tė shitur duhan popullit tė paarsimuar. Duke menduar se banorėt nuk kane njohuri rreth duhanit, shpresonin se do tė shesin me qmim te mire. Pyeten a ka ne fshat dikush qe ka pervoje me duhanin. Nje plak, duke u kollitur dhe duke u lekundur dhe i mbeshtetur ne bastun u afrua tregetarve. Tregetaret e luten te tregoj, ‘tė mirėn e duhanit’, plaku filloi.

 

‘Kush thithe duhan sigurisht nuk do te plaket, shtėpia e tij kur nuk do te plackitet, dhe se nuk do tė lėndoj as qeni me i terbuar.

 

Tregtarėt te kenaqur buzeqeshnin, tregimit te plakut, por pastaj plaku filloi te deshifroj fjalėt e vet:

 

‘Ėshtė e vėrtetė se njeriu qe thith duhan nuk do tė pėrjetojė pleqėri. Duhani qe ne rini fillon te gėrryej shendetin e tij shpejt dhe do tė shkatėrrojė atė. Hajdutė nuk do tė vjedhin atė, pėr shkak se nuk guxojne te hyn ne shtepi nga kollitja e tij. Nuk ka qen qe do tė kafshoj ate sepse ai ka bastunin ku te mbeshtetet. ”

Tregtarėt ulen koken dhe pa fjale u larguan nga fshati.


Azhornuar sė fundi ( Sonntag, 15 Januar 2012 )
 
< I mėparshmi   Tjetri >
© 2008-2012 Xhamia - Mesxhid El Resul Wels | Xhamia-Wels.Com