Ballina
Raporti i aktiviteteve PDF Printoni E-mail
Shkruar nga Administrator   
Dienstag, 26 April 2011

 

BASHKĖSIA E SHQIPTARĖVE MUSLIMAN NĖ WELS

„MESXHID EL-RESUL“

 

Xhamia “Mesxhid el-Resul”

 

Themelimi i Bashkėsisė sė Shqiptarėve musliman

„MESXHID EL RESUL“ nė Wels – Austri

 

“Le tė dalė prej jush njė grup qė do tė thėrrasė pėr nė mirėsi dhe do tė kėrkojė tė bėhen vepra tė mira, e do tė ndalojė prej veprave tė kėqija. Kėta njerėz do tė jenė tė shpėtuarit” (Ali Imran: 104)

 

Hyrje

Pėr shkak tė kushteve tė vėshtira ekonomike dhe pėr shkak te politikes se ish - Jugosllavisė e cila kishte marrė njė fushat diskriminuese kundėr shqiptarėve, njė pjesė e popullatės u detyruan tė largohen nga trojet e tyre dhe tė dalin nė kurbet pėr tė siguruar kafshatėn e gojės.

Ata dėboheshin sistematikisht nga vendlindja e tyre. Numri i shqiptarėve ne kurbet nuk zvogėlohej, por pėrkundrazi sa vinte e shtohej. Shqiptarėt u shpėrndan nga tė gjitha anėt e globit. Njė pjesė e tyre nė vitet 3 shtatėdhjeta gjeti punė e vendbanim nė qytetin e Welsit dhe rrethinė, nė Austri.

Ata erdhėn si fuqi punėtore, por dalėngadalė filluan tė mendojnė edhe pėr realizimin e tė drejtave tė tyre themelore, pėrkatėsisht pėr plotėsimin dhe pėrmbushjen e nevojave tė tyre shpirtėrore, fetare e kombėtare. Themeluan klube e Shoqata tė ndryshme pėr qėllime dhe objektiva tė ndryshme. Shqiptarėt nė kėtė qytet tė Austrisė sė Epėrme (Oberösterreich) vazhdimisht ndjenin nevojėn e themelimit tė njė Shoqate nė kuadėr tė sė cilės do tė mund t’i kryenin ritet fetare islame.

Kėshtu, dėshira e kamotshme u realizua dhe viti 1994 shėnohet si vit i themelimit tė B.SH.M. ”MESXHID EL RESUL”. Nė kėtė kohė, pas harmonizimit tė mendimeve tė njė grupi nismėtarėsh, u sigurua njė lokacion me qira nė njė sipėrfaqe prej 30 m2 nė rrugėn “Porzellan gase” nė Ėels, qė do tė shėrbente si mesxhid pėr t’i kryer ritet fetare islame. Edhe pse njė objekt i vogėl dhe jo i pėrshtatshėm pėr plotėsimin e kėrkesave tona, ai ishte hapi i parė dhe si bazė pėr tė vazhduar punėn dhe aktivitetet tona pėr dy vite me radhė. Pastaj nė rrugėn Lichtenegger str. 8, edhe aty nė njė objekt me sipėrfaqe prej 60 m2 kaluam dhjet vite me radhė. Ajo qė vlen tė theksohet ėshtė se nė ketė vend u bė lidhja dhe bashkimi mes shqiptareve nga tė gjitha trojet tona dhe tash pas sa kohėsh besoj se jemi nė rrugė tė mbarė pėr t’u bėrė njė Bashkėsi islame unike dhe serioze.

Tashmė 5 vitet e fundit, pėrkatėsisht qė nga viti 2006, kemi siguruar njė lokacion tė ri me qira nė rrugėn “Gutenbergstr. 5”. Objekti nė fjalė ka mbi 300 m2, 200 m2 salla e faljes – mesxhidi dhe 100 m2 bufeja, njė zyre dhe pjesėt tjera pėrcjellėse pėr parapėrgatitjet pėr namaz.

Nė radhė tė parė falėnderojmė Zotin (xh. sh), qė na bėri tė mundur t’i realizojmė dėshirat dhe aspiratat tona tė kamotshme. Gjatė kėsaj periudhe kemi pas disa hoxhallarė, qė janė ndėrruar njėri pas tjetrit dhe kėshtu ka vazhduar punėn deri mė sot?

I falėnderojmė themeluesit e parė, tė cilėt nuk do t’i pėrmendim me emra pėr arsye se All- llahu (xh. sh) i vlerėson ata dhe se vetėm Ai shpėrblen pėr veprat e tyre tė mira. Pra, ata ishin qė vunė themelet e para tė kėsaj Bashkėsie dhe na hapen rrugė pėr tė vazhduar ndėrtimin e mė tejshėm tė saj, prandaj sot ne jemi krenar pėr ta, por edhe kemi obligim qė tė punojmė dhe tė ecim pėrpara. Sė fundi, neve nuk na mbetet gjė vetėm se t’i lutemi Zotit (xh. sh.) qė ti shpėrblej ata me xhenet dhe neve t’ na jepe fuqi dhe dije pėr tė kapur majat . Amin.

 

Bashkėsia e Shqiptarėve Musliman “Mesxhid el-Resul” nė Ėels

Bashkėsia e Shqiptarėve mysliman ėshtė njė institucion jo-qeveritar, qė ka pėr qėllim organizimin fetar dhe kulturor tė qytetarėve shqiptar nė qytetin Ėels tė Austrisė sė Epėrme (Oberösterreich).

Synimi kryesor i kėsaj Bashkėsie ėshtė:

- t’u mundėsojė Shqiptarėve tė kenė njė organizim tė mirėfilltė dhe nė mėnyrė institucionale t’i realizojnė tė drejtat e tyre themelore fetare dhe kombėtare

- t’u krijojė shqiptarėve njė ambient tė sigurt dhe kushte solide pėr plotėsimin e kėrkesave tė tyre shpirtėrore, si bazė pėr njė edukim tė mirėfilltė fetar dhe moral

- tė kultivojė dashurinė ndaj gjuhės dhe atdheut si dhe nevojėn dhe domosdoshmėrinė e integrimit

- tė bėje vetėdijesimin dhe sensibilizimin e prindėrve dhe familjeve shqiptare pėr arsimimin dhe ngritjen e nivelit arsimor tė fėmijėve tė tyre

- Tė bėje arsimimin dhe edukimin e rinisė nė frymėn e fesė islame

- Tė nxit arsimimin, edukimin dhe emancipimin e femrės shqiptare myslimane, e cila duhet tė luajė njė rol tė rėndėsishėm nė xhemat dhe shoqėri duke marr pjesė aktive nė organizimin e jetės fetare dhe nė edukimin e gjeneratės sė ardhshme.

- tė kultivojė tek xhemati frymėn e solidaritetit, kulturėn e dialogut, mirėkuptimin e tolerancėn ndėrfetare dhe bashkėjetesėn mes popujve .

 

Aktivitetet

Bashkėsia e Shqiptarėve Musliman merret me aktivitete nga mė tė ndryshmet duke filluar nga ato qė sigurojnė kultivimin e ndjenjave shpirtėrore fetare, zhvillimin intelektual e fizik e deri tek ato me karakter kombėtar.

 

 

Bashkėsia e shqiptarėve musliman mbėshtet mbi veprimtaritė vijuese:

 

I – Aktivitete tė vazhdueshme

II- Aktivitete periodike

I

1. Aktivitetet e rregullta fetare – namazet e pėrditshme me xhemat

2. Falja e namazit tė xhumasė

3. Ligjėratat dhe hutbet e ditės Xhuma

4. Ligjėrata e ditės sė Diel

5. Mėsimi dhe ushtrimi praktik i besimit nė Mekteb

6. Biblioteka

II

7. Tribuna dhe seminare

8. Tribuna tė veēanta pėr gratė

9. Tribuna tė veēanta pėr rininė

10. Veprimtaria botuese

11. Aktivitetet sportive dhe rekreative

12. Aktivitetet gjatė Ramazanit

13. Bajramet

14. Festime dhe manifestime

15. Veprimtaria humanitare

16. Aktivitete tė ndryshme

 

 

I - AKTIVITETET E VAZHDUESHME


1. Aktivitet e rregullta fetare:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Falja e namazeve tė rregullta gjatė ditės dhe natės

 

2. Falja namazit tė xhumasė

3. Ligjėratat dhe hutbet e ditės sė xhuma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ligjėrata – e xhuma Hutbe - e xhuma

 

 

4. Ligjėrata e ditės sė Diel (mungon foto)

 

 

 

5. Mėsimi dhe ushtrimi praktik i besimit nė Mekteb (Foto)

 

 

Hatmja e parė (I) 8 Mars 2008Hatmja e dytė 5 Korrik – 2009


 

 

 

Hatmja e dytė: Grupi i tė rinjve
Hatmja e dytė: Grupi i tė rriturve


 

 

 

Momente nga shpėrndarja e diplomave


 

 

Grupi i parė (A) – grupi i Hatmes 2010


Hatmja e tretė (3) – 20. 12. 2010 -Schlachthof


Grupi i dytė (B)- aktualisht ėshtė ndarė nė dy grupe


 

Grupi i tretė (C)


 

Grupi i tė rriturve (D)


 

6. Biblioteka

 

 

 

II - AKTIVITETET PERIODIKE

7. Tribuna dhe seminare

 

 

 

Tribunė fetare: musafir: Mr. Flamur Sofiu (Kosovė) dhe Asim Ibrahimi (Linz)

 

8. TRIBUNA TĖ VEĒANTA PĖR GRATĖ

 

 

 

Ligjėratė me gratė 01. 03. 09. - Pejgamberi (s) dhe gruaja nė islam-
VHS-N. M.

 

Tribunė pėr gratė 25. 10. 09. - Festa e Fiter Bajramit dhe gruaja muslimane
VHS- N.M.

 

9. TRIBUNA TĖ VEĒANTA PĖR RININĖ

 

Takimet e rinisė shqiptare (07. 02. 09). “Tė rinjtė shqiptarė - vlerae tyre dhe problemet” - organizuar nė Xhami

 

 

10. VEPRIMTARIA BOTUESE

 

 

Librat e botuar nga Bashkėsia e shqiptarėve mysliman “Mesxhid el-resul”
nė Wels
 1. Tė jetosh nė Islam –Hutbe tė zgjedhura (Mr. M. Ahmeti fq. 162 Wels, 2006
 2. Sfidat e rinisė bashkėkohore nė kohėn e globalizmit (Mr. M. Ahmeti fq. 226 Wels, 2008
 3. Martesa islame (Mr. M. Ahmeti), fq. 50, Wels, 2010
 4. Mevludi nė gjuhėn shqipe (Mr. M. Ahmeti), fq. 110- Wels, 2010
 5. Botimet e Kalendarit vjetor.
 6. Si projekt nė tė ardhmen janė nė pėrgatitje e sipėr edhe dhjetė libra pėr t’u botuar, vetėm se priten financime, sponsorizime nga dashamirės tė librit

11. AKTIVITET SPORTIVE DHE REKREATIVE


Aktivitete sportive (10. 05. 09). - Turnir futbolli - Hollabrun

 

Turniri tradicional (31. 05. 09.): ”Welsi 2009”

 

 

12. AKTIVITETET GJATĖ RAMAZANIT

 

Iftar i pėrbashkėt – xhamia “Mesxhid el-Resul” - Wels

 

Ramazan 07. 09. 2009 - Ligjėratė - mysafiri i Uninoit M. Hasani

 

13. BAJRAMET

 

Bajrami i Ramazanit (20. 09. 09.) - Tema: “Islam,myslimanėt shqiptarė dhe integrimi” - V.Schule 4

 

 

Bajrami i Kurbanit (27. 11. 09.) Tema: Besimi dhe sakrifica nė jetėn e myslimanit - Flugplatz 8

 

 

14. FESTIME DHE MANIFESTIME

 

Kremtimi i pavarėsisė sė Kosovės- Njėvjetori i pavarėsisė sė Kosovės (21. 02. 09.)
organizuar nė Xhami

 

Festimi i viti tė ri mysliman me fėmijėt shqiptarė te Welsit (20. 12. 09) – nė Xhami

 

15. AKTIVITETE TĖ NDRYSHME

- Mbrėmje Kur’anore

 

Mbrėmje kur’anore (02. 05. 09.) - Shpėrndarja e diplomave - xhami

 

- Integrimi

 

28. 10. 09. Aktivitet multikulturor - Dialog der Religionen - Xhami

 

 

Iftar i pėrbashkėt me Bürgermeister - kryetari i Bashkisė Sė Welsit me anėtarėt e kabinetit tė tij

 

 

Fjalimi i Kryetarit tė Bashkisė sė Welsit Dr. Peter Koits nė xhaminė “Mesxhid el-resul” - Wels

 

 

- Vizita

Vizitojnė xhaminė tonė disa nga shkollat fillore te Welsit

Volksschule 2 viziton xhaminė “Mesxhid el-Resul”- Xhami

- Takime

01. 06. 09 Takim nė xhaminė “Junus Emre” -Wels
20. 06. 09 Takim Me shoqatat nė Wels - Problemet e integrimit - VHS N.Müchle
05. 11. 09 Takim nė – Volkshilfe, tema: “Bildung und schule”

 

 

Raporti vjetor i Shoqatės (07. 06. 09.) - Raporti i punės dhe financiar- 2009 – Xhami

 

 

- Organizimi i mevludeve nė xhami

 

 

 

 • Aplikimi i organizimit dhe pėrgatitjes se kufomės
 • Aplikimi i kurorėzimeve islame
 • Aplikimi i duave te synnetive
 • Aplikimi i akikes – ceremonisė me rastin e emėrtimit te fėmijės

Ligjėratat e Imamit jashtė Welsit:

Janė zhvilluar ligjėrata tė ndryshme nėpėr qytete tė Austrisė
Si edhe nė disa qytete tė Gjermanisė

1. VEPRIMTARIA HUMANITARE

 

- Projekti tashmė i realizuar i ndėrtimit tė shtėpive
Fshati Ēerkez - Familja:
Si ka qenė....

 

 

 

 

 

Projekti i ndėrtimit tė shtėpive pėr vitin 2010 ėshtė nė pėrfundim
e sipėr nė Komunėn e Preshevės nė fsh. Miratocė.

Projekti i ndėrtimit tė shtėpive pėr vitin 2011 ėshtė paraparė tė realizohet nė Kosovė.

Pėrveē projektit pėr ndėrtimin e shtėpive, Bashkėsia e shqiptarėve muslima e Weslit ēdo vit grumbullon nga xhemati mbi 10. 000 € dhe i shpėrndan sipas nevojave dhe kėrkesave:
 • Pėr fėmijėt e sėmurė
 • Nė ndihmė viktimave tė pėrmbytjeve sikurse ishte: Shkodra dhe Pakistani
 • Te ndryshme
Bashkėsia e shqiptarėve musliman i falėnderon nė radhė tė parė anėtarėt e vet tė rregullt dhe tė gjithė xhematin dhe shqiptarėt, tė cilėt po kontribuojnė qė ta mbajnė tė gjallė kėtė institucion edukativ, arsimor dhe shpirtėror siē ėshtė xhamia „Mesxhid el-Resul“ nė Wels tė Austrisė sė Epėrme. Ky institucion ėshtė e ardhmja dhe perspektiva e jonė dhe e fėmijėve tonė kėtu nė Diasporė. Pėr kėtė arsye dhe duke u mbėshtetur nė xhematin tonė, besojmė se e ardhmja jonė do tė jetė mė e mirė se e shkuara jonė.
Projekti i ardhshėm mė serioz dhe mė i rėndėsishėm nė historinė shqiptarėve tė Welsit dhe mė gjerė ėshtė objekti i ri qė po pėrpiqemi ta realizojmė duke e blerė atė dhe bėrė pronė tonėn-tė xhamisė.

„ATA QĖ E NDIMOJNĖ RRUGĖN E ALL-LLAHUT, ALL-LLAHU DO T’I NDIHMOJĖ ATA“

 


Azhornuar sė fundi ( Freitag, 27 April 2012 )
 
< I mėparshmi
© 2008-2012 Xhamia - Mesxhid El Resul Wels | Xhamia-Wels.Com