DITA E HAPJES SĖ DYERVE TĖ XHAMISĖ (TAG DER OFFENEN TÜR) PDF Printoni E-mail
Shkruar nga Administrator   
Donnerstag, 15 November 2012


Mė  11. 11. 2012 nė  Bashkėsinė e shqiptarėve musliman nė Wels u organizua manifestimi  tradicional vjetor i quajtur  „Tag der offenen  Moschee“ – „Dita e hapjes sė dyerve tė xhamise“, ku tė ftuar ishin edhe qytetarėt austriak nga qyteti i Welsit.

Manifestimi filloi me recitimin e njė pjese kur’anore nga ish-nxėnėsi i mektebit tė xhamisė “Mesxhid el- Resul” nė Wels Amir Arifi.

Pastaj, moderatorja  e kėtij manifestimi Esra Ahmeti  e bėri njė prezantim tė shkurtėr tė  xhamisė „Mesxhid el-Resul“ duke potencuar  aktivitet mė tė rėndėsishme dhe prioritet e Shoqatės pėr tė ardhmen.

Nė vazhdim manifestimin e pėrshėndeti imami i xhamisė Mag. Muhidin Ahmeti, i cili me atė rast tha se nė fokus tė  aktiviteteve tė xhamisė ėshtė edhe ēėshtja e integrimit dhe bashkėjetesės mė tė gjithė njerėzit, qytetarėt dhe qytetaret e Austrisė,  pavarėsisht nga  pėrkatėsia fetare, nacionale apo racore.

E ardhmja e planetit tonė ėshtė nėn duart e shoqėrive pluraliste.
Pastaj, Djellza Kurtishi  recitoi njė lutje pėr paqen globale dhe vlerat universale tė mėsimeve profetike nga tė gjitha religjionet kryesore monoteiste lidhur me bashkėjetesėn e religjioneve, racioneve dhe civilizimeve.

Pastaj, manifestimin e pėrshėndeti z. Peter Lehner nga Kėshilli bashkiak i Weslit dhe z. Alfred Wiesinger qytetar i Welsit – ish- inspektor i Arsimit pėr rrethin e Welsit.

Mysafir e kėtij tubimi ishte Dr. Zekirija Sejdini, kryetar i Kuvendit tė Bashkėsisė islame tė Austrisė, i cili mbajti ligjėratėn me temėn: „Roli i xhamisė nė integrimin e shqiptarėve nė Austri“.
Pas pėrfundimit tė ligjėratės tė pranishmit patėn mundėsinė tė shijojnė specialitetet shqiptare, tė pėrgatitura nga nėnat shqiptare enkas pėr kėtė manifestim.

Pėrgatiti: Fahire  Ahmeti

Azhornuar sė fundi ( Donnerstag, 15 November 2012 )
 
< I mėparshmi   Tjetri >
© 2008-2012 Xhamia - Mesxhid El Resul Wels | Xhamia-Wels.Com