SHQIPTARĖT NĖ AUSTRI SHĖNOJNĖ 100 VJETORIN E PAVARĖSISĖ ME HATME PDF Printoni E-mail
Shkruar nga Administrator   
Mittwoch, 27 Juni 2012


Bashkėsia e shqiptarėve musliman nė Wels tė Austrisė – xhamia „Mesxhid err-Rresul“,  nė kuadėr tė 100 vjetorit tė Pavarėsisė sė shtetit shqiptar, 134 vjetorit tė „Lidhjes sė Prizrenit“ dhe 100 vjetorit tė „Ligjit Islam“  nė Austri, me datėn 23. 06. 2012, organizoi tubimin  me  titull „Shqiptarėt e Welsit nė manifestimin e Hatmės sė tyre tė pestė“.
Nė Xhaminė „Mesxhir Err-Rresul“  u organizuar duaja e Hatmės sė  pestė pėr nxėnėsit dhe vijuesit e kėtij meketebi, tė cilėt me atė rast shpalosen njė program tė pasur dhe tė larmishėm me kėnidm tė pjesėve kur’nore, tekbire dhe slavate, recitime dhe ilahi.
Nė kėtė dua janė pėrfshirė 14 vijues tė mėsim-besimit islam, tė cilėt pėrfunduan kursin 3 vjeēar tė mėsimit islam duke pėrfshirė edhe mėsimin dhe pėrfundimin e leximit tė Kur’anit tė famshėm.

Mr. Muhidin AhmetiAzhornuar sė fundi ( Mittwoch, 27 Juni 2012 )
 
< I mėparshmi   Tjetri >
© 2008-2012 Xhamia - Mesxhid El Resul Wels | Xhamia-Wels.Com