“EZANI I BILALIT” ERDHI EDHE NĖ VJENĖ PDF Printoni E-mail
Shkruar nga Administrator   
Montag, 11 Juni 2012


Ezani i Bilalit nė Wien i la me lo nė sy tė gjithė tė pranishmit nė shfaqjen e dramės...

Unioni i shqiptareve musliman nė Austri, Xhamia e Vilit nė Zvicėr dhe Bashkėsia Islame nė Maqedoni para muslimanėve shqiptarė mė datėn  09.06.2012 nė qendėr tė Vjenės mundėsuan shfaqjen e dramės „Ezani i Bilalit“.

Kjo iniciativė u ndėrmor nga xhamia e Vilit nė Zvicėr nė krye me imamin Bekim Alimi ,pasi qė pas shumė kohe ky xhemaat morėn  leje pėr ndėrtimin e njė xhamie tė re gjė qe ėshtė shumė e rralle ne Zvicėr dhe kudo ne Evropė.
Nėpėrmjet kėsaj shfaqjeje tė dramės “Ezani i Bilalit”, para xhematėve te ndryshme si ne Zvicėr po ashtu edhe ne Austri te ardhurat qe tubohen nga kjo shfaqje shkojnė direkt pėr ndėrtimin e kėsaj qendre Islame ne Vil te Zvicrės,u shpreh Imami i xhamisė se Vilit Bekim Alimi.
Pastaj e mori fjalėn Kryetari i unionit te shqiptareve musliman ne Austri Mr.Muhidin Ahmeti i cili pėrshėndeti kėtė aktivitet dhe uroj qe edhe ne te ardhmen aktivitete te kėtilla te mos mungojnė. Fjalėn e rastit e morėn edhe kryetari i kėshillit te xhamisė sė Wilit dhe imami i xhamisė shqiptare ne Vjenė.

Mė pas filluan aktoret shqiptare me shfaqjen e dramės ku te pranishmit me te vėrtetė mbeten pa tekst dhe me frymėmarrje te ngadalėsuar, sepse te gjithė e njohim historinė e Hz. Bilalit.
Ne fund  dhashė Allahu i lartemadheruar qe manifestime te kėtilla te ketė sa me shpesh ne mbare trevat evropiane ku jetojnė dhe veprojnė muslimanet shqiptare.

Abdurahim Kamili (imam nė Krems-Austri)

 
< I mėparshmi   Tjetri >
© 2008-2012 Xhamia - Mesxhid El Resul Wels | Xhamia-Wels.Com